Pámelník bílý (Symphoricarpos albus)
![5b7d30ac497f1obrazek.png]()

Patří u nás k okrasným keřům, které potkáte na každém rohu, a zná je každé dítě. Na podzim má pámelník bílé plody, které pod podrážkou boty libozvučně praskají, a dobře se jimi hází. Možná i vy jste kdysi dostali ve škole za úkol přinést je na výtvarnou výchovu a pak je navlékali na nit jako korále. Jenže pozor, bobule nejsou tak nevinné, jak vypadají. Obsahují saponiny a alkaloid chelidonin, takže jsou pro člověka jedovaté. Zvláště u dětí se po pozření (nebo jen olízání potřísněných rukou) objevují bolesti břicha a zvracení, nebo až poškození žaludku a tenkého střeva.
Tis červený (Taxus baccata)
![5b7d30f210dd5obrazek.png]()

Štědřenec (Laburnum)
![5b7d3145862dcobrazek.png]()

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
![5b7d318b611a2obrazek.png]()

Nejdříve láká na svou vůni a po odkvětu na drobné, červené bobulky. Jenže pozor, je celá jedovatá. A to tak, že otrávit se můžete i vodou z vázy, kde předtím kytice konvalinek byla. Lehčí otrava se může projevit nevolností, závratěmi, omámením, křečemi, zvracením, průjmem nebo častějším močením. Při těžších případech může dojít až potížím se srdcem.
Břečťan popínavý (Hedera helix Linné)
![5b7d31dcee2baobrazek.png]()

Zerav (Thuja)
![5b7d328a21251obrazek.png]()

Dřevinu z čeledi cypřišovitých znáte spíše pod názvem túje. Máte i vy tento okrasný jehličnan na zahradě? Tak pozor! Už jen kontakt jeho silice s pokožkou může u citlivějších jedinců vyvolat nepříjemné reakce jako je svědění, vyrážka nebo zarudnutí. Jakmile ale bobulku (nebo i větvičku) pozřete, dostaví se zvracení, průjem, poruchy vidění, zrychlení tepu a zvýšení krevního tlaku. Kromě na první pohled zřejmých obtíží může dojít také ke krvácení do žaludeční sliznice nebo problémům s játry, ledvinami a plícemi.
Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)
![5b7d33223a35cobrazek.png]()

Roste nejen na zahrádkách, ale jako planá rostlina i v lesích. A jak název napovídá, ani s touto zelení není radno si zahrávat, natož ji ochutnávat. Je totiž prudce jedovatá. Už jen květy vám po intenzivnějším očichávání mohou způsobit bolesti hlavy a závratě. Pokud ale sníte jedovaté plody, můžete skončit s poškozenými ledvinami nebo i zemřít. Za smrtelnou je považována dávka 12 drobných kuliček. Po otravě dochází k pálení v ústech a nadměrnému slinění, dostaví se křeče v břiše, zvracení a průjem.
Brslen evropský (Euonymus europaeus)
![5b7d339d7938cobrazek.png]()

POZOR! Pokud dojde k pozření nebezpečné či neznámé rostliny, poraďte se o dalším postupu s Toxikologickým informačním střediskem Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice - více ZDE. Při akutní otravě volejte 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02 |
Čtěte také:
- Jedovaté pokojové rostliny - které mohou ublížit vašim dětem?
- Rozhovor: „Resuscitace malých dětí po telefonu je hrozná," líčí operátorka tísňové linky
Nový komentář
Komentáře
Při akutni otravě,je lepší volat lékaře než pevnou linku na toxiko.ústav. Přesto by to mohl být výživný telefonát...
Nemám na zahradě ani jednu z těchto jedovtých rostlin, ale znám je...