Pámelník bílý (Symphoricarpos albus)
5b7d30ac497f1obrazek.jpg

Patří u nás k okrasným keřům, které potkáte na každém rohu, a zná je každé dítě. Na podzim má pámelník bílé plody, které pod podrážkou boty libozvučně praskají, a dobře se jimi hází. Možná i vy jste kdysi dostali ve škole za úkol přinést je na výtvarnou výchovu a pak je navlékali na nit jako korále. Jenže pozor, bobule nejsou tak nevinné, jak vypadají. Obsahují saponiny a alkaloid chelidonin, takže jsou pro člověka jedovaté. Zvláště u dětí se po pozření (nebo jen olízání potřísněných rukou) objevují bolesti břicha a zvracení, nebo až poškození žaludku a tenkého střeva.

Tis červený (Taxus baccata)
5b7d30f210dd5obrazek.jpg

5b7d343355323obrazek.jpgTato stálezelená, jehličnatá dřevina se u nás s oblibou vysazuje jako živý plot. Věděli jste, že jeho dřevo patří k těm nejcennějším na severní polokouli, a v některých zemích jde o chráněnou dřevinu? To je bezesporu velmi zajímavé, ale důležitější je fakt, že jde o velmi jedovatou a navíc zatraceně zrádnou rostlinu. Její plody totiž mají chutnou a sladkou dužinu (míšek), která strávníka neodradí. Jak je to možné? Jako jediná část tisu totiž není jedovatá. Jenže jakmile rozkousnete semínko v ní, následuje zpomalení až zástava srdce a následná smrt. K té může dojít i několik desítek minut po pozření.

Štědřenec (Laburnum)
5b7d3145862dcobrazek.jpg

5b7d3429f0efaobrazek.jpgOkrasný keř se záplavou nádherných, převislých, žlutých květů patří do čeledi bobovitých. A jako takový tvoří po odkvětu podlouhlé lusky plné semen. Ty některým dětem naneštěstí připomínají hrášek. Jenže konzumace několika málo z nich je může do hodiny připravit o život – jsou totiž smrtelně jedovatá. Otrava se projeví zvýšeným sliněním, pálením v ústech i v krku, zvracením, průjmem a nakonec i zástavou dechu.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
5b7d318b611a2obrazek.jpg

Nejdříve láká na svou vůni a po odkvětu na drobné, červené bobulky. Jenže pozor, je celá jedovatá. A to tak, že otrávit se můžete i vodou z vázy, kde předtím kytice konvalinek byla. Lehčí otrava se může projevit nevolností, závratěmi, omámením, křečemi, zvracením, průjmem nebo častějším močením. Při těžších případech může dojít až potížím se srdcem.

Břečťan popínavý (Hedera helix Linné)
5b7d31dcee2baobrazek.jpg

5b7d341e2f6a7obrazek.jpgAčkoli je tato půdokryvná a popínavá rostlina okrasná hlavně svým listem, tvoří i tmavě modré až černé bobule, které na stoncích zůstávají až do jara. A právě ty jsou pro člověka jedovaté. V lehčích případech vyvolá otrava jen úporné průjmy, v těch těžších může skončit i smrtí.

Zerav (Thuja)
5b7d328a21251obrazek.jpg

Dřevinu z čeledi cypřišovitých znáte spíše pod názvem túje. Máte i vy tento okrasný jehličnan na zahradě? Tak pozor! Už jen kontakt jeho silice s pokožkou může u citlivějších jedinců vyvolat nepříjemné reakce jako je svědění, vyrážka nebo zarudnutí. Jakmile ale bobulku (nebo i větvičku) pozřete, dostaví se zvracení, průjem, poruchy vidění, zrychlení tepu a zvýšení krevního tlaku. Kromě na první pohled zřejmých obtíží může dojít také ke krvácení do žaludeční sliznice nebo problémům s játry, ledvinami a plícemi.

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)
5b7d33223a35cobrazek.jpg

Roste nejen na zahrádkách, ale jako planá rostlina i v lesích.  A jak název napovídá, ani s touto zelení není radno si zahrávat, natož ji ochutnávat. Je totiž prudce jedovatá. Už jen květy vám po intenzivnějším očichávání mohou způsobit bolesti hlavy a závratě. Pokud ale sníte jedovaté plody, můžete skončit s poškozenými ledvinami nebo i zemřít. Za smrtelnou je považována dávka 12 drobných kuliček. Po otravě dochází k pálení v ústech a nadměrnému slinění, dostaví se křeče v břiše, zvracení a průjem.  

Brslen evropský (Euonymus europaeus)
5b7d339d7938cobrazek.jpg

5b7d340f754c6obrazek.jpgPestrobarevné plody tohoto okrasného keře jsou pastvou pro oči, ale běda, pokud byste na ně dostali chuť! Tobolka, stejně jako kůra či větve, obsahuje smrtelně jedovatý glykosid evonymin. Otrava jím se projevuje až po 12 až 18 hodinách, a to nevolností, křečemi v břiše, zvracením a krvavým průjmem. Když nepřijde záchrana, selže krevní oběh. Smrtelnou dávkou pro dospělého člověka je 30 bobulek, pro dítě však mnohem méně.

POZOR!
Pokud dojde k pozření nebezpečné či neznámé rostliny, poraďte se o dalším postupu s Toxikologickým informačním střediskem Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice - více ZDE.
Při akutní otravě volejte 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02

Čtěte také:

Uložit