Marie-Anne Lenormand (1772-1843) se stala ve své době nesmírně populární osobou díky svým věšteckým schopnostem. Ale nejen tím! Mimo to ji provázela pověst velmi krásné a empatické ženy, a tak nebylo divu, že byl o její služby takový zájem.

Pocházela z městečka Alençon, kde se narodila jako nejstarší dcera bohatého obchodníka se suknem. Bohužel otec jí zemřel jako šestiletému děvčátku, o něco později jí umírá i matka. Odchází tedy na vychování do benediktinského kláštera, kde se jí dostává dobrého vzdělání. Zajímalo ji především studium jazyků, hudby, malby a literatury, ale věnovala se také, a to k velkému zděšení jeptišek, věštění. Předpověděla, že bude odvolána abatyše, a odhalila také jméno její nástupkyně.

64510ef3c2d76obrazek.jpg
Foto: Marie-Anne Lenormand
François Dumont, Public domain, via Wikimedia Commons

Po odchodu z kláštera šla do učení na švadlenu. Sama se ale dál tajně vzdělávala. Když odešla do Paříže, měla už jasný plán. Stane se jasnovidkou a bude se tím živit. V té době tam působil například známý mág hrabě Cagliostro neboli Joseph Balsamo a další esoterikové. Esoterické vědy tehdy získávaly na popularitě, i když esoterici neušli pozornosti inkvizice. Marie-Anne byla učenlivá, osvojila si základy vykládání karet a začala se orientovat v astrologii a dalších ezoterických vědách.

Po získání praktických zkušeností se rozhodla otevřít si věštecký salon. Ten ale nesl zastírací název Pracovna veřejné písařky. Nacházel se v centru Paříže na Rue de Tournon, na VIP adrese v blízkosti Lucemburské zahrady. Brzy se u ní dveře netrhly. Využívala různé metody a techniky a vymýšlela si i nové, vlastní.  Oblíbila si tzv. Alliettiho metodu, která kombinovala tarot s astrologií, četla z kávové sedliny, rtuti, rozbitých zrcadel nebo z popela. Klienti čekali v předpokoji, za nímž byla místnost pomocné „písařky“. Tak sledovala obrovským oknem, co se v čekárně děje, a dávala informace své paní, která je dokázala využít. O tom neměli zákazníci tušení, z jejich strany to bylo obrovské zrcadlo. 

64510fbe414f6obrazek.jpg
Foto: Portrét Marie Anny Lenormandové z knihy F. B. Goodricha The Court of Napoleon, který je v knize popsán takto: "Portrét M'lle Lenormandové ... je převzat z rytiny v pařížské Bibliothèque Impèriale, která je považována za jedinou existující autentickou podobiznu."
Frank Boott Goodrich (1826-1894) and Jules Champagne, Public domain, via Wikimedia Commons

Bylo to v období francouzské revoluce, takže svůj osud chtěli samozřejmě znát i přední revolucionáři. Na Maxmiliena Robespirerra, který byl mimořádně pověrčivý, si dávala pozor. Byla velmi dobrý psycholog a okamžitě poznala, že je to bezcharakterní člověk. Že skončí na gilotině mu samozřejmě otevřeně nesdělila… Věděla toho hodně a uvědomovala si, že se pohybuje na tenkém ledě. Tušila, že by se mohla stát jednou z jeho obětí. A to se skutečně stalo. Na Robespierrův příkaz se ocitla ve vězení. Bylo to ale na konci jakobínské diktatury, a tak z něj naštěstí vyvázla.

64510fecd555bobrazek.jpg
Foto: Zatčení Marie Anne Lenormand v Paříži r 1809.
Seb. Leroy delineat & Fr. Janet sculpsit, Public domain, via Wikimedia Commons

Také další klient Napoleon Bonaparte ji často navštěvoval a rozhodně její předpovědi nebral na lehkou váhu. Ještě více si Marie-Anne oblíbila jeho žena Josefína, ta byla na kartářce přímo závislá a předcházela si ji různými dárky a nemalými finančními obnosy. Napoleonovi prý přesně předpověděla, která území teprve dobude. Přesto se i za něj dostala do vězení. Nebylo to kvůli tomu, že mu předpověděla konec manželství s Josefinou, ale proto, aby císařovnu během rozvodu neovlivňovala. Předpovědi, že přijde o císařskou korunu, ale Napoleon nevěřil. Krátce vězněna byla i na svých cestách po Evropě.

645111dbd64f1obrazek.jpg
Foto: Napoleon se radí s věštkyní Marií Annou Lenormandovou
Spanish school (1755-1830), Public domain, via Wikimedia Commons

Byla přesvědčená o své výjimečnosti a neomylnosti. Sama si troufale předpověděla, že bude na světě 124 let! Osud však tomu chtěl jinak!  Dožila se na tu dobu relativně pěkného věku 71 let. To už se vzdala svého podnikání a oddala se zbožnému životu. Zanechala po sobě rozsáhlé literární dílo, vykládací karty, které se používají dodnes, a slušný majetek v hodnotě milionu franků. Ten zdědil její synovec.

645110ff94b64obrazek.jpg
Foto: Věštecké karty Marie-Anne Lenormandové
Le Normand, Marie-Anne Adélaide (1772-1873) et editions Ensslin et Laiblin, Public domain, via Wikimedia Commons

Zdroje info: Otazníky historie 2012, Wikipedie – fr.

Na našem webu jste si mohli také přečíst: