5e395ec71b7a3obrazek.png
Máte rádi aktivní dovolenou? Objevujete rádi zajímavá místa? Rádi se vydáváte na pěší túry a poznáváte krajinu? Pak Réunion je pro vás rájem. Právem ostrovu Francouzi říkají „Malá Havaj“.

reunion.pngRéunion je ostrov ležící v Indickém oceánu. Je zámořským departmentem Francie a jedním
z nejvzdálenějších regionů Evropské unie. Hlavním městem této nejlidnatější zámořské části Francie
je Saint-Denis, ležící na severním pobřeží ostrova.

Počasí
Réunion spadá do tropického podnebí a je ostrovem věčného jara. My jsme tady byli v srpnu a v září, kdy je tady vlastně místní zima. Na ostrově se střídá období vlhka (listopad až duben) a sucha (květen až říjen). V období vlhka více prší a teploty stoupají až na třicítky, během réunionské „zimy“, kterou jsme tady v září zažili, je naopak příjemných 25 stupňů. To nám pro naše túry skvě vyhovovalo, i když vysoko v horách musíte být připraveni na teploty odpovídající nadmořské výšce. Naše rada pro toto období – vstaňte dříve, výhledy na hory začínají obvykle kolem poledne zatahovat mraky.

Moře a pláže
5e395bb85fcc9obrazek.png

Na Réunionu není moc pláží, kde se vykoupete. Nečekejte tedy „válecí“ dovolenou se slunečníky a lehátky. Na většině pláží je upozornění na riziko výskytu žraloků a silných proudů. A to určitě nechcete. Krásná místa, kde si užijete koupání a šnorchlování v bezpečí za útesem je západní pobřeží, kde je 27 km pláží. Najdete tu různé typy, od bílých s jemným pískem až po černé, vulkanické. Mezi nejkrásnější patří Boucan Canot a Roches Noires, které jsou částečně chráněné korálovým útesem. Zcela chráněné, kde se můžete bezpečně koupat a užívat si moře bez nebezpečných vln, jsou L’Hermitage-les-Bains, La-Saline-les-Bains a St-Leu. Ty jsou obklopeny lagunou a díky bílému písku a klidné hladině si tady budete připadat jako v Karibiku. Máme vyzkoušené - voda je krásně průzračná, a pokud máte rádi šnorchlování, je tady spousta různobarevných rybek.

Jako v Evropě – služby i měna
Na Réunionu můžete platit v eurech, protože je zámořským departmentem Francie, je to místní oficiální měna. Voda z vodovodu je pitná. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava. Výhodou je i využívání mobilních telefonů, stejně jako byste byli v Evropě nebo v ČR. Celkově se jedná o destinaci, která službami připomíná Evropu, zatímco významné plus je nádherná příroda, zajímavé památky, skvělé jídlo a příjemní místní obyvatelé.

Zelený ostrov
5e395e2197b3dobrazek.png
5e395b1471ba5obrazek.png
Réunion je hornatý ostrov sopečného původu. Sopečná činnost vytvořila nádherné podmínky pro vznik jedinečné přírody. Ostrov je velmi zelený – všude rostou stromy, keče, vysoké kapradiny a spousta kvetin. Je protkán říčkami, z vrcholů padají jak ohromné, tak menší vodopády. Díky vlhkosti se zde daří všemu, co zasadíte. Nemůžete si nechat ujít vodopády na řece Langevin a pokud milujete vodní sporty, určitě vyzkoušejte rafting nebo canyoning, nabídka místních agentur je velmi široká. Jestli milujete procházky, naplánujte si cestu kolem vodopádů a pokochejte se jejich krásou. I vysoké hory pokrývají husté lesy, když pojedete silnicí do Cialos, budete nadšení, jak krásná příroda tady je.

Hory a sopky
5e395aad42f73obrazek.png

Hlavním lákadlem ostrova je velmi bezpečná sopka Piton de la Fournaise 2631 m. I když sopka nespí a je velmi aktivní, patří mezi nejbezpečnější vulkány na světě. Důvodem je tekutost lávy a struktura sopky, která ji dovoluje volně odtékat.  Nehrozí tedy výbuchem celé hory, který způsobuji jiné vulkanické erupce. Proto je tak oblíbená pro výlety a treky mezi jejími návštěvníky. K sopce se dostanete pohodlně autem, trek z horského sedla Pas de Bellecombe (2400 m) na vrchol Piton de la Fournaise trvá obvykle okolo 3 – 4 hodin, připočtěte si tu samou cestu zpátky. Nastoupáte 700 výškových metrů, délka výstupu je cca 4,8 km. Jestli máte rádi vysokohorské túry, také můžete vyjít na nejvyšší horu ostrova, Piton del Neiges (3017m). O vsýtupu si více přečtete v našem článku, odkaz dole.
5e395d07a53acobrazek.png

Pěší túry
5e395c541108fobrazek.png

Ostrov je doslova protkán různými cestami, které najdete v různých nadmořských výškách. Najdete si tak výlet, který vám vyhovuje a který se vám bude líbit. A to jak v horách, tak na savanách nebo kolem pobřeží u moře. Ve většině průvodcích jsou cesty dobře popsány.

Jídlo a pití
5e395dbbc6800obrazek.png

V restauracích můžete ochutnat čínská nebo kreolská jídla, doporučuji místní kari, mořské plody, ovocné nápoje. Naučte se základy francouzštiny, ať se v jídelním lístku vyznáte aspoň trochu. Místní raritou je vanilka, pěstuje se zejména na východě ostrova. Pokud ji máte rádi a používáte ji do receptů, kupte si ji tady, je výborné kvality! Místní ji používají do rumů, je to další místní specialita.

Tip pro dobrodružné povahy: prozkoumejte lávové tunely pod sopkou Piton de la Fournaise

5e395e3b17f78obrazek.png
Pokud chcete sopku prozkoumat skrz na skrz, máte možnost domluvit si tříhodinový výlet pod zem, pod sopku, do lávových tunelů. Odborní průvodci vám umožní nevšední a velmi zajímavý zážitek. Za svitu čelovky, kdy se občas z chůze stane prolejzání po kolenou či plazení objevíte neskutečný svět tunelů a jeskyní, který byl nedávno objeven a takto zpřístupněn veřejnosti. Vyzkoušeli jsme to, nebudete litovat.


Čtěte více moje články o ostrově Réunion

Reklama