Při své cestě do Salvadoru jsem měla možnost navštívit guatemalskou Antiguu. Je jak vystřižená z filmu z dob španělských kolonizátorů. Architektura, ráz ulic, trhy, to všechno vás přenese do doby jejího rozkvětu a následného pádu.

Město je připoutáno ke třem sopkám, které v této oblasti vyrostly kdysi dávno jak houby po dešti. Jsou to vulkány Agua, Fuego, Acatenango. Sopky jsou symbolické nejen svou impozantností, ale také zkázou, která díky nim opakovaně přinášela městu pohromu.

Antigua je údajně nejhezčí město celé střední Ameriky. V okamžiku, kdy jsme vystoupili z autobusu na malebném náměstí, byla jsem ztracená. Jako kdybychom prošli bránou v čase do období španělských kolonizátorů. Krásné náměstí otevřelo náruč se svou důmyslnou kašnou, kde ze prsou, jež drží ženské sousoší, tryskají proudy vody. Nestačíte se rozkoukat a hned vás obsypou ženy a děti, nabízející tretky a šperky. Nejsou vlezlí, jen trocha asertivity z vaší strany neuškodí, pokud ukážete příliš vlídnou tvář a zájem, určitě si odnesete věci, které jste ani nechtěli. Katedrála, obchůdky, koňské povozy vedle moderních aut a indiánky, nabízející své barevné šátky nebo ubrusy, to je nálada středu starobylého města. A také policejní strážníci, kteří dbají na bezpečnost návštěvníků. Údajně jsou zde díky obecně vysoké kriminalitě v celé střední Americe tak vysoké tresty za okradení turistů, že si na vás nikdo netroufne.

Při procházce si celý tento nadšený dojem z Antiguy jen utvrzuji. Je to nádhera. Splnil se mi sen. Jdu po jedné z nejznámějších ulic, směrem k žlutě pískovému oblouku s věžičkou, pod kterým se dá projít. Než jsem sem jela, na fotografii s tímto obloukem jsem se dost často dívala na internetu a snila jsem, jak to místo musí být krásné stát tam a vnímat ten svět, tu vůni dálky, jako když se platonicky zamilujete… Lovím v kapse mobil, že pošlu své kamarádce smsku, že ano, fakt stojím právě tady… no tady přece, pod tím obloukem… ale ouha, moje síť nefunguje, nemám signál, škoda… tak se tady aspoň vyfotím na památku. Abych jí to mohla vyprávět.

Při návštěvě starobylé původní katedrály vidíme jen trosky. Trosky různých domů, kostelů... jsou vidět po celém městě. Vedle zřícenin, monumentů staré dobré doby, časem vyrostly nové domy, ale styl byl zachován. Zpustošení města mělo na svědomí velké zemětřesení v roce 1776, dokonce jeho dopad byl tak ničivý, že se tehdejší vláda rozhodla město opustit a vybudovat jiné hlavní město (dnešní Guatemala City) na jiném, i když velmi blízkém místě. Lidé se sem ale vrátili. Antigua tak postupně získala svůj nynější charakter - poklidné maloměsto s množstvím pobořených barokních památek a se svou specifickou atmosférou. 

To, co vás naprosto lapí, jsou obchůdky. Ať už jsou to stánky trhovců nabízející pečené placky, grilované klobásky nebo kukuřici, nabídky indiánek a jejich suvenýrů, nebo kamenné obchody s místními artefakty.

Do jednoho takového krámku s májskými maskami, soškami a prostě se vším možným jsem po cestě k restauraci, kde jsem měli oběd, vlezla. Bylo nás víc ze skupinky, každý z nás byl okouzlen rozličnými předměty poodhalujícími májskou minulost a um. Nevěděla jsem, co si dřív vybrat, ale padla mi do oka nádherná vázička. Při nákupu jsem ale zjistila, že ostatní se z obchodu postupně vytrácí, až jsme tam zůstaly s jednou kamarádkou samy. Byla jsem už nervózní, čemuž nepřidalo, že prodavač, mluvící lámanou angličtinou, neměl na vrácení v dolarech, ale pouze v místní měně. Kamarádka už měla také děs v očích, co zdržuju, že už bychom měly jít. Horečnatě jsem tedy začala rychle vybírat něco, co bych mohla koupit za zbývající cenu. Koupila jsem tedy ještě jednu, menší vázu. Vylezly jsme z obchodu a naše skupinka nikde. A my jsme nevěděly, kam šli. Byla jsem ztracena v Antigui. Doslova. Rozhodly jsem se jít na náměstí s tryskajícími prsy s tím, že tam nás snad najdou. Kamarádka navrhovala obejít okolní hospody, ale to bychom se ztratily úplně, dle mého momentálního, lehce panického pocitu, navždy.
Zůstala jsem tedy stát u prsaté kašny, pěkně na sluníčku, abych byla vidět, a kamarádka přece jen šla obcházet hospody. Domluvily jsme se, že já bez ní určitě neodejdu, a ať se ona pro mne vrátí. Tak jsem čekala dvacet minut a nic, uběhlo čtyřicet minut a nic. Kde sakra jsou? V duchu jsem si nacvičovala řeč pro místní policii v angličtině, ale budou mi rozumět? Španělsky umím jen cervéza, gracias a mése fuerte, ale to můžu použít jen v baru, aby mi nalili silnější drink.
Stát na náměstí u kašny, někde v zapadákově ve střední Americe, bez průvodce a bez znalosti španělštiny, to nebyl zrovna dobrý pocit. Hlavou se mi začaly honit katastrofické scénáře. Jak se dostanu domů…
Naštěstí, skoro po hodině, se objevila kamarádka s jedním chlapíkem od nás ze skupiny, který nás šel také hledat. (Hledali nás asi čtyři lidi, kteří tvrdili, že na náměstí mě neviděli… nechápu…), ale vše dobře dopadlo, vydobyly jsme si okamžitý ohlas, naše ztracení bylo událostí dne. :). Musím uznat, že tak jako to odpoledne v Antigue, nám dlouho oběd nechutnal.

Po výborném obědě jsme ještě prošmejdili indiánský trh, který byl úžasný. Indiánky se sice nechtěly nechat fotit, pokřikovaly: Klidně si mě vyfoť, ale něco si kup! Něco takového jsem ještě neviděla. Vedle zříceného kostela měly indiánské prodavačky na zemi rozležené zboží a všechno hrálo barvami. Oblečení indiánek, jejich zboží, co nabízely, a barevné masky a tretky. Sice nechtěly moc smlouvat, ale nakonec se přece jen nechaly „ukecat“.

S taškou obtěžkanou nákupy, s plno zážitky jsem se vracela do Salvadoru a bylo mi líto, že nebylo víc času…

Pokud mohu za sebe říct, jestli se budete pohybovat na svých cestách v těchto končinách světa a váháte nebo nevíte, kam se podívat, pak Antigua rozhodně stojí za výlet.

• Město Antigua je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
• Pokud chcete poznat opravdový kolorit města, musíte zajít na místní trh. Najdete ho za autobusovým nádražím.
• Kromě turistů sem jezdí i mnoho studentů španělštiny, místní jazykové školy údajně nabízí mnoho kvalitních kurzů.


Do Salvadoru, kde nyní nabízí super dovolenou cestovní kancelář Exim Tours, se dostanete celkem snadno.
Podívejte se na nabídku na
www.eximtours.cz

Kliknutím na fotografie si je prohlédněte v novém okně.

Reklama