Z charity se stal módní trend. Naštěstí je trendem, z něho mají užitek nejen ti, kteří mu podléhají. A mluvíme-li o vítězkách v národních i mezinárodních soutěžích miss či topmodelkách, prospěch z toho mají především děti.

„Z hlediska jejich public relations je to srozumitelné. Média ráda skočí na fotku atraktivní dívky s usmívajícím se obdarovaným dítětem. Mají tak větší šanci dostat se i na titulní stránky a nahradit taktéž čtenářsky atraktivní snímek s libovolným šokujícím námětem či zobrazující nějaký tragický moment,“ řekl pro magazín Žena-in mediální expert Karel Goldmann a poznamenal: „Měly by snad tyto krásky stejné mediální šance, kdyby jim vděčně tiskly ruku vrásčití senioři, připomínající čtenářům a divákům krutost stáří?“

„Přehlédneme-li však tuto skutečnost, nemůžeme popřít, že i takto pojatá dobročinnost opravdu pomáhá. Dětské domovy, chudé školy ve třetím světě, malé nadace pomáhající dětem to jen přivítají. Jinými slovy, ať je záměr poctivý, či nikoliv, hlavně že pomáhá,“ dodal Goldmann.

Stopy Maxové nelze přehlédnout

Charitu topmodelky Terezy Maxové (36) nelze přehlédnout. Patří mezi první porevoluční české krásky, které dobročinnost rozjely naplno. A výsledky? Například v úterý se při benefiční módní přehlídce v Českých Budějovicích na děti nasbíralo 160 tisíc korun!

Snahu o pomoc potřebným spojila s atraktivním programem, módní show, během níž byly předvedeny nejnovější trendy světových značek či autorská kolekce návrhářky Natali Ruden. A podpořit Nadaci Terezy Maxové přijely kolegyně z módního mola a šoubyznysu Andrea Verešová a Zuzana Belohorcová, ale i Miss ČR 2005 Lucie Králová či poslední česká královna krásy Zuzana Jandová.

„V loňském roce jsme předali do rukou ředitelky nadace šek s finanční částkou 150 000 korun, jsme rádi, že čtvrtý ročník byl ještě úspěšnější,“ řekla jednatelka pořádajících agentur Lenka Střítecká. Peníze jako obvykle poputují na vybrané dětské domovy nebo třeba poradny pro pěstouny.

Cílovou skupinu své dobročinnosti zvolila Maxové poté, když navštívila kojenecký ústav v Praze. A když se jí v roce 2000 narodil syn Tobias Joshua Fetterlein, pochopila ještě víc, co to znamená nemít mámu. Nyní má její nadace pod patronátem více než 16 tisíc dětí v České republice. A je natolik významná, že i stát jí do nadačního jmění svěřil již třicet pět milionů korun!

Topmodelce pomáhají i její kolegové z řad VIP osobností, například nerozlučné Aňa Geislerová a Táňa Vilhelmová.

Dětem pomáhat je skoro norma

Na pomoc dětem se vrhla supermodelka Eva Herzigová (35). Nikoliv však vlastní nadací, ale například vystoupením na charitativním plese v londýnském Old Windsoru, který letos v červenci už podesáté pořádal zpěvák Elton John. Kromě Herzigové na něm zazářila i topmodelka Naomi Campbell či rapper Will Smith. Obecně šel výtěžek na konto organizace AIDS Foundation, děti mezi obdarovanými hrály ale významnou roli.

Ani topmodelka Petra Němcová (29) nesklízí úspěchy jen na přehlídkových molech. Po osobní zkušenosti se tsunami se vrhla plnými silami na charitu a v New Yorku už stačila získat prestižní ocenění za činnost své nadace Happy Hearts Fund, která pomáhá dětem.

Taktéž jedna z královen světa módy Daniela Peštová (37), která se nedávno vrátila do Čech, pomáhá charitě. V jejím případě jde o Nadaci Leontinka, která se věnuje dětem se zrakovým postižením.

Pomáhá sirotkům, dětem ulice, z uprchlických táborů či fyzicky a mentálně postiženým. Má kromě Česka pobočku i v americkém New Yorku. Helena Houdová (28) a její Nadační fond Slunečnice si nemůže stěžovat na nedostatek sponzorů. Například v červenci převzal od jisté nadnárodní firmy 844 450 tisíc korun!

A tak si může dovolit pěkný charitativní rozmach. „Nyní sponzorujeme projekty v Kambodži, Nepálu, Indii, na Filipínách, Guinei, Jihoafrické republice, Keni, Nigeru, Nikaragui, Peru, Brazílii, Kolumbii a na Kubě. Jednorázově jsme podpořili též projekty během přírodních katastrof, a to v Guatemale, kde došlo k sesypu půdy na celou vesnici, a v Rumunsku, kde byly záplavy. Zvažujeme projekty v dalších devíti zemích,“ vyjmenovala Houdová.

Kuchařová nezapomíná ani na seniory

Mezi výjimky, co se týče cílové skupiny, patří minulá Miss World Taťána Kuchařová (20). Její nadace Krása pomoci je zaměřena na pomoc jednotlivcům nebo skupinám lidí, kteří se ocitli ve zdravotní, sociální či finanční nouzi. „Pomáháme také seniorům, kteří podle mého názoru dlouhodobě patří k opomíjené skupině,“ překvapila misska.

Před dvěma týdny například pokřtila kalendář pro rok 2009. Na jeho tvorbě se podílelo 12 předních českých fotografů, kteří vytvořili originální kolekci fotografií na téma „krása stáří“. Unikátní výtisk kalendáře s podpisy autorů fotografií vydražen za 100 tisíc korun.

„Výtěžek z dražby stejně jako z prodeje kalendáře bude věnován Fondu seniorů. Nadace vyhlásila dlouhodobou veřejnou sbírku Fond seniorů. Vybrané prostředky budou využity na financování projektů jednotlivých organizací, jejichž hlavní náplní je zapojení seniorů do aktivního života, a na podporu jednotlivců z řad seniorů, kteří požádají nadaci o pomoc,“ řekla patronka Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Nezapomíná ale ani na jiné věkové skupiny. Počátkem září například věnovala První nadační šek v hodnotě 24 500 korun studentce Katedry sociální práce a sociální politiky na Univerzitě v Hradci Králové. Obdarovaná slečna Jana jej využije na úhradu kurzu Manažer neziskové organizace v sociální oblasti. Chce se profesionálně věnovat charitativní činnosti... 

Podpořila byste někdy některou z nadací topmodelek? Pokud ano, jakou? Zapomíná se podle vás na seniory? Proč?

Reklama