Další příspěvek k architektonickému tématu přišel od čtenářky Bokul. Musím říct, že mě potěšil hned ze dvou důvodů. Jednak je o jednom z mých oblíbených měst a druhak se zabývá přesně tím, čím jsem dnes v tématu očekával, totiž architekturou, kterou máte, milé čtenářky, za barákem. K moderní architektuře se přiklání už sice jen okrajově, ale nevadí...

A ještě jedna věc, když jsem tak Bokuliny řádky četl, vzpomněl jsem si na geniální seriál s Davidem Vávrou o šumných městech... znáte?


Milé čtenářky, vážená redakce!

Když jsem četla téma dne, myslela jsem si, že k němu nemám co říct. Nicméně chvíli na to jsem si vybavila architekturu mého rodného města a názor jsem obrátila. Ráda bych se svěřila s tím, jak vnímám architektonické změny kolem sebe a možná tím odpovím nejen sobě na otázku, jakou architekturu mám ráda.

Ačkoli mé město není tak staré jako Praha, Kroměříž, Litomyšl nebo jiné město oceněné UNESCO, skrývá se v něm také spousta architektonických skvostů. Nejstarší budou našeho 750 let starého města, je kamenná budova jednoty bratrské z konce 16. století. Nikdy jsem nebyla uvnitř, ale dosud je využívána - mimo jiné jako místo setkávání maminek rodinného centra. Další krásnou „budovou" je například budova děkanství z 18. století. V posledních letech došlo k její vnitřní rekonstrukci a je také plnohodnotně využívána. Ke skvostům patří i kostel Nanebevzetí Panny Marie, Hernychova vila nebo budova gymnázia. Všechny budovy jsou funkční a díky tomu neztrácející lesk v žádné době.

Ještě dvě krásky naše město schovává - jsou to dvě zastávky železnice. První z nich, budova zastávky „město" byla zrekonstruována tak, že je i bezbariérově přístupná, bohužel je to zastávka pouze regionální, kde zastavují osobní vlaky. Druhá ze zastávek, která by se dala nazvat tou „hlavní" se stala objektem zájmu mnoha lidí. Nádraží, které neodpovídá potřebám cestujících ani pracovníků, se mělo zrekonstruovat. Bohužel stará dáma - krásná to budova nádraží měla být zbourána. To se nelíbilo aktivistům, kteří proti tomu zasáhli. Situace je stále nevyřešena a ona architektonická krása nyní „brzdí" postup rekonstrukce. Před mateřskou dovolenou jsem denně jezdila vlakem do práce a musela jsem mnohdy vyskakovat z vlaku do neupraveného kolejiště. V době studií i s batohem a francouzskými holemi. Bůh ví, jak to celé dopadne, dočkáme-li se nového moderního nástupiště a budovy, nebo dojde-li k rekonstrukci.

Poslední architektonickou zmínku o našem městě bych chtěla věnovat parku Kociánka, který by měl být letos v říjnu slavnostně otevřen. Radní našeho města zvládli získat peníze z EU na veřejnosti prezentovaný „park", kam si budou maminky s kočárky chodit posedět. Ono betonové monstrum, které nyní roste už je prezentováno ne jako park, ale jako moderní náměstí... O využití této plochy nemám valného mínění, spíše to na mne působí jako novodobý pomník architekta oné stavby a našeho starosty.

V mých řádcích jsem se snažila zapojit co nejméně emocí. Vážím si všech, kteří navrhují budovy, kteří je staví. Nicméně obdiv mají především Ti, kteří navrhli budovy dlouhodobě funkční a užitečné. Mám ráda architekturu, kterou nám po sobě zanechali naši předci i tu moderní (podkud bych si měla vybrat mezi těžko vytopitelným zámkem nebo nízkoenergetickým domem mám jasno - zámek oželím), ale nejraději mám architekturu, která je funkční.

Pokud pojedete po trati 010 (Praha - Česká Třebová), jistě pojedete přes mé rodné město Ústí nad Orlicí. Vystupte z vlaku a udělejte si obrázek o mém městě sami. Třeba i vy zde najdete nějaký architektonický skvost, který se Vám zapíše do paměti.

Všechny cestovatele i obdivovatele architektury zdraví,

Bokul

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Moderní architektura

Jaký je váš vztah k moderní architektuře? Podělte se o něj se čtenářkami magazínu Žena-in! Pište mi své názory a posílejte fotky!

Užší témata...

  • Moje oblíbená moderní stavba.
  • Miluji domácí moderní architekturu.
  • Miluji zahraniční moderní architekturu.
  • Moderní architekturu nemám ráda.
  • Některé stavby se mi líbí, jiné ne.
  • Můj nejoblíbenější sloh.
  • Vyfotila jsem se před... / Vyfotila jsem zajímavou stavbu.

Příspěvky posílejte, jako vždy, na redakční e-mail...

Co můžete získat?

Původně jsem plánoval, že jednu ze čtenářek odměním nějakým pěkným modelem moderní architektury, ale nic takového jsem nesehnal. Idea, že bychom zaplatili pro čtenářku architektonický návrh na stavbu domu u nějakého renomovaného architekta, neprošla na poradě, a tak nakonec dvě z vás odměním knihami: SHREK Zvonec a konce a Zvonilka z nakladatelství EGMONT.

Reklama