Dnes 30. června začíná v Karlových Varech již 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Město v západních Čechách každý rok navštíví nejen osobnosti českého světového filmu, ale také mnoho těch, kteří film milují.

Kdo by se divil, vždyť během festivalu každoročně se představí celkem 200 nových snímků z celého světa. Letos nabídne svým návštěvníkům více než 230 celovečerních hraných a dokumentárních filmů, z toho 15 ve světové premiéře a 39 v mezinárodní či evropské premiéře. 
 
Kdo přijede letos?

Do Karlových Varů každý rok přijíždějí také hollywoodské hvězdy. Minulý rok to byla například Sharon Stone a v roce 2004 třeba Elijah Wood.

Letos na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech slíbil přijet herec a režisér Andy Garcia. Hlavní hrdina filmu Kmotr nebo Dannyho parťáci v Karlových Varech převezme Globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Další Křišťálový globus převezme producent Pána Prstenů Robert K. Shaye.

V Karlových Varech byla poprvé přehlídka filmů v roce 1946. V roce 1956 byl festival zařazen organizací FIAPF do kategorie A (do společnosti festivalů jako Cannes, Benátky a Berlín). V roce 1994 se festivalu ujali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová.

Na festival přijedou uvést své snímky také známí režiséři. Francouzský režisér Luc Besson (Magická hlubina, Brutální Nikita, Leon, Pátý element) osobně uvede distribuční předpremiéru novinky Angel-A. Terry Gilliam (Monty Python a Svatý Grál, Brazil, Dvanáct opic) představí snímek Krajina přílivu. Kim Ki-Duk oficiálně zahájí světovou premiérou filmu Čas 41. ročník festivalu. 
 
Nejen filmy, ale i vernisáž fotografií

Ani české filmy nezůstanou pozadu. Celosvětovou premiéru bude mít 2. července Kráska v nesnázích režiséra Jana Hřebejka.

Jde o příběh mladé ženy řešící dilema lásky ke dvěma mužům. Snímek slibuje plno vypjatých zvratů i komických a paradoxních rozuzlení s Aňou Geislerovou, Josefem Abrahámem nebo Janou Brejchovou v hlavních rolích.

Světovou premiéru Krásky v nesnázích doprovodí vernisáž fotografií hereček Jany Brejchové a Aňy Geislerové od Tono Stana. Ve Varech se také uskuteční koncert irského zpěváka Glena Hansarda, lídra jedné z nejznámějších irských kapel The Frames, jehož písně jsou ve filmu použity, stejně jako skladby tuzemské šansoniérky Radůzy.

Uvidí se, zda se Kráska v nesnázích uspěje nejen u diváků, ale i u poroty v souboji o Křišťálový globus.

Co vy a festival v Karlových Varech? Nepojedete? 
Jsou filmy, které získaly ocenění od porot i vaší jedničkou?

Reklama