V pražském Veletržním paláci můžete do 27. března navštívit výstavu Marlene Tseng Yu Síly přírody. Co vás čeká, když se rozhodnete vyrazit?

Marlene je představitelkou americké abstrakce, která navazuje na nejhlubší kořeny tohoto směru. V romantických představách pracuje s přírodními náměty, a nutno říct, že se s nimi potýká nadmíru úspěšně. Její cyklus Tání ledovců, který je součástí výstavy, člověka uchvátí svou mohutností a silou prožitku. Když se postavíte před jakékoli z obřích pláten tohoto cyklu, zjistíte, jak malí jsme my lidé ve srovnání se sílami přírody. Syrový prostor Malé dvorany Národní galerie tento pocit jen umocňuje svou strmostí a monumentálností.

Malířka svými obrazy možná podvědomě reflektuje rozhádanou společnost, kde se na jednu stranu staví radikální ekologové a na druhou stranu masový konzumní trend, přesto je z obrazů cítit něco mnohem víc než jen pouhá kritika společnosti. Marlene s pokorou sklání hlavu před přírodou-čarodějkou, která se stává předobrazem všem romantickým umělcům.

Technika akrylu, kterou malířka používá, ji svádí k jasným barvám a přesným kontrastním přechodům. Marlene je však provádí s mistrovstvím sobě vlastním, a ani náznakem nezabíhá do omalovánkového stylu. Své pocity vyjadřuje rychlými tahy, za kterých přímo čiší naléhavost jejích sdělení. Je zajímavé, že se autorka často uchyluje k chladným barvám. A to dokonce nejen v cyklu Tání ledovců, kde jsou odstíny modré přirozeně esenciální. Příroda Marlene podněcuje k malbě zelenou, bílou… Místy se zdá, že barvy jara či podzimu jsou skoro záměrně upozaděné, když tu se postavíte před obraz Rozžhavená láva, a ta náhlá exploze doposud podřimujících teplých tónů vás pohltí daleko víc, než kdyby jimi malířka vládla na každém druhém plátnu.

Výstava Síly přírody je prosycená emocemi, podněcuje fantazii a nenechá vás na pochybách, proč mají světoví kritici Marlene Tseng Yu tendenci řadit mezi moderní romantiky. Síla malířčiny abstrakce je v netradičním využívání jasných, místy až pastelových barev a jejich kombinaci s dynamickými tahy, spoutanými do přesného řádu věcí. Jako by každý obraz vykrystalizoval z malého tématu a rozvinul se v nečekaný, ale neopakovatelný sled harmonických událostí.

Přečtěte si také naši pozvánku!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajímáte se o abstraktní umění? Jak se vám líbí výřezy obrazů Marlene Tseng Yu? Chtěla byste vlastnit podobný obraz? Zabýváte se nějakou uměleckou činností?

Reklama