umelkyne-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Ilustrační, Shutterstock

Hrůzostrašné, ironické s bezcitným humorem, a přesto umění vyjadřující katechismus současného člověka, shodují se kritici moderního výtvarného a fotografického umění. Její nejnovější výstava fotografií nese název „Woman’s work“ neboli „Ženská práce“

To, co například kanadsko-americký výtvarník Hal Foster nazývá antiestetikou neboli popíráním všeho krásného, v tom právě Susiraja vidí pravou podstatu. „V mém focení nehraje roli světlo nebo kompozice. Snažím se vše vytvářel velmi spontánně a důležitá je pro mě nálada fotografie. Využívám předměty denní potřeby, potraviny nebo kuchyňské náčiní. Postavím se před fotoaparát a čekám, zda se konkrétní nálada dostaví. Někdy přijde, někdy ne,“ řekla v rozhovoru pro Galleries now.

Základem fotografií jsou podle vyjádření umělkyně běžné denní rituály. Susirja tedy odvážně pózuje se silonkami zavěšenými na povislých ňadrech či plyšovým medvědem umístěným v klíně. Manipuluje s obyčejnými věcmi tak, jak pracují experimentující umělci s barvami nebo hlínou.

„Mnoho lidí má stále zakořeněnou myšlenku, že na fotkách musí model či modelka vypadat krásně. Osobně ale zastávám názor, že funkcí fotografií je říkat pravdu. Ukazovat ji v celé své ošklivosti. Moje obrázky musí být pravdivé,“ dodala Iiu Susiraja.

Sázka na kontroverzi se fotografce vyplatila. Vystavuje nejen na Aljašce ale také v Německu nebo v Lotyšsku.

Zdroj: Galleries now: Woman’s workIiu SusirajaAfasia archzone, Instagram umělkyně