nádražíPřestože v průměru dvě ze tří českých rodin vlastní nějaké to silniční „přibližovadlo“, stále ještě existují zapálení fandové do „železných ořů“ upřednostňující cestování po železnici.

A pokud k nim patříte i vy, jistě jste si všimli, jak se za posledních deset let nejen zvýšila úroveň cestování, ale i vzhled a úprava železničních stanic a samotných nádražních budov. Některé byly zrenovovány, jiné se naopak vrátily co nejvěrněji k původní podobě.

A právě proto letos už potřetí uspořádalo občanské sdružení Asociace Entente Florale CZ – Souznění soutěž o architektonicky zajímavé řešení železniční stanice – Nejkrásnější nádraží roku 2009.

Cení se nejen zajímavá architektura, ale i čistota na nádraží a květinová výzdoba. Pozornost je věnována i zdařilé rekonstrukci či příjemnému okolí stanice. Deset finalistů vybrala porota z návrhů veřejnosti, vítěz bude vyhlášen 18. června v sídle českého Senátu v Praze.

Účelem soutěže o nejhezčí nádraží je poukázat na opomíjené a zajímavé stavby a také dopomoci k jejich zvelebení. Měla by motivovat cestující po železnici, aby si víc všímali malebných nádraží, kde personál velmi dobře plní své úkoly a nad rámec svých povinností se stará o krásu prostředí, udržuje čistotu a pečuje o květiny. Soutěž v podstatě napomáhá ke zlepšení stavu českých a moravských nádraží.

V minulých dvou ročnících soutěže zvítězily stanice v Ostroměři a nádraží v Trutnově. V Ostroměři lidé ocenili zejména čistotu a květinovou výzdobu, v Trutnově citlivě provedenou rekonstrukci budovy, na které se podílelo město. V obou případech pak bodoval přívětivý personál, který o nádraží pečuje.

Můžete se zúčastnit i vy!

Hlasování o Nejkrásnější nádraží roku 2009 probíhá ve dvou kolech. V prvním kole cestující zvolili své favority. Nyní, ve druhém kole, můžete i vy hlasovat už jen do 10. června pro jednoho z deseti finalistů.

Adresy pro hlasování:
nejkrasnejsinadrazi@cd.cz nebo Asociace EF CZ Souznění, o. s., V pevnosti 159/5b, 128 00 Praha 2 – Vyšehrad

Davle

Davle

Romantické nádražíčko na trati Posázavského pacifiku dýchá atmosférou starých časů. Stanice je využívána hlavně pro osobní dopravu.

¨Frýdek-Místek

Frýdek–Místek

Zdařile zrekonstruované nádraží na trati Valašské Meziříčí – Ostrava s odbočkou do Českého Těšína.

Hamry-Hojsova Stráž

Hamry – Hojsova Stráž

Malé nádraží leží v lesích Královského hvozdu na Šumavě. Je výchozím místem k mnoha turistickým cílům. Nádraží budova z roku 1915 byla nedávno opravena.

Choceň

Choceň

Železniční stanice v Chocni ležící na hlavní trati z Prahy do České Třebové prošla v letech 20032005 náročnou rekonstrukcí. Výsledkem je dnes moderní bezbariérové nádraží, kudy vlaky mohou jezdit rychlostí 160 km/hod. Citlivou úpravou také prošla velká výpravní budova z konce 70. let 19. století, která si i po přestavbě ponechala historický novorenesanční vzhled.

Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou

Stanice je jednou z mála dochovaných typických českých lokálkových staniček, které si dodnes zachovaly svoji tvář a svůj význam osobitého druhu městské brány.

Lednice na Moravě

Lednice na Moravě

Jeden z mála zachovaných objektů, dokladujících architekturu tohoto typu z 19. století, s mnohými zdobnými prvky z původní místní lichtenštejnské cihelny.

Litice nad Orlicí

Litice nad Orlicí

Železniční stanice se nachází na trati mezi Žamberkem a Doudlebami nad Orlicí. Výpravní budova prošla nedávno rekonstrukcí. Nádraží leží v nádherném údolí řeky Orlice a je výchozím místem např. pro výlet na známý hrad Litice.

Šumperk

Šumperk

Městečko je právem nazýváno „bránou Jeseníků“. Nově zrekonstruované nádraží se opět stalo dominantou města a je důstojným přestupním místem návštěvníků hor.

Zábřeh na Moravě

Zábřeh na Moravě

Čisté upravené nádraží na trati Praha – Olomouc. Citlivě obnovená historická památkově chráněná budova je propojená s novou, moderní výpravní budovu, ve které je odbavovací hala. Zrekonstruováno je také tzv. Kleinovo skladiště, rovněž památkově chráněné.

Zahrádky u České Lípy

Zahrádky u České Lípy

Železniční stanice Zahrádky u České Lípy leží na jednokolejné trati Lovosice – Česká Lípa. Stanice je hojně využívána především turisty, kteří odtud míří do malebného okolí.

Zdroj a foto: Asociace Entente Florale CZ