Město Lysá nad Labem se každoročně stává dějištěm události, na kterou se každoročně sjíždějí všichni, kdo mají rádi koně. Nejen jejich obdivovatelé, ale hlavně chovatelé. A chovatelé ne ledajací, chovatelé těch nejušlechtilejších a samozřejmě nejkrásnějších koní všemožných plemen.

Každoročně jsem si slibovala, že se do Lysé musím zajet podívat, vždyť je to od Prahy, co by kamenem dohodil, ale sliby chyby. Až letos jsem se konečně rozhoupala a rozhodně nelituji. Počasí se opravdu vydařilo, i když na samotnou akci nemá vliv, výstava se koná v kryté hale. Venkovní jízdárna s ukázkami jezdeckého umění mladých jezdkyň hned u vchodu ale byla příjemným přivítáním.

,

Krásná dívka na krásném koni

Přijeli jsme sice včas, brány výstaviště se otevíraly už v devět hodin, ale samotná prezentace koní měla začít až o hodinu později. Naštěstí tady byla spousta možností, jak se zabavit a třeba si i nakoupit.

n

Neodolala jsem, abych si nevyzkoušela australský honácký klobouk. Jenomže stál 100 euro, tak jsem si nechala zajít chuť

Mohli jste si prohlédnout nepřeberné množství stánků nejen s jezdeckými potřebami, ale se vším, co můžete  u koní potřebovat. Od přepravních vozíků přes bryčky sportovní i parádní až po kolečka s motorvým pohonem.

k

Motorové kolečko s vidlemi na převoz těžkých břemen

To mě pobavilo, ale předčil ho dostihový trenažer, na kterém jste si mohli vyzkoušet jízdu na dostihovém koni.  Dosud jsem nevěděla, že něco takového vůbec existuje.

m

Jezdecký trenažer v akci

Byla jsem mile překvapená, že návštěvníci měli možnost nahlédnout i do zákulisí. Část předváděcí haly se proměnila v obrovskou stáj, kde v boxech čekali čtyřnozí krasavci.

m

Kůň Kinských a jeho ošetřovatelka

A mnohdy i jejich majitelé či ošetřovatelé, kteří dokončovali závěrečné úpravy. Myli, česali, leštili, strojili. Prostě takový ten správný frmol před začátkem. Atmosféra napětí a očekávání byla všudypřítomná a polevila až s očekávaným začátkem.

m

Přehlídku zahájili kladrubští hřebci, naše chlouba a národní kulturní památka. Elegance, s jakou se tito nádherní koně pohybovali, tajila dech. Místy jsem cítila až dojetí a myslím, že jsem nebyla sama. I komentátorce, která koně představovala, mimochodem velice fundovaně, se občas zadrhl hlas.

m

Kladrubský bělouš s modrýma očima

Ačkoliv mnohá plemena koní znám z knížek, nic nemohlo nahradit pohled na reálná zvířata. Jedině tak můžete plně ocenit jejich temperament, ladnost pohybu, hrdé držení hlavy, důstojnost.

Každé plemeno má své přednosti a nedá se říct, které je nejkrásnější. Každému se líbí něco jiného a na této výstavě si to může najít. I plemena koní totiž podléhají módě a vývoji. Některá by dokonce zanikla, nebýt fandů, kteří to nedopustili.

Tato výstava je nejen o kráse tohoto zvířete, ale i o dlouholetém šlechtění, péči a práci lidí, pro něž se stal kůň smyslem života. A za to jim patří velký dík.

A teď už vás zvu na přehlídku některých úžasných exemplářů do fotogalerie.

Reklama