knoflik

Občas je dobré „oprášit“ staré techniky a oživit jimi současnou módu. Kdo by si dnes vzpomněl třeba na potahované knoflíky. Kdysi běžná záležitost, dnes pomalu archaismus. Ale že dokáže tahle zdánlivá maličkost udělat opravdovou parádu, vám na svých modelech předvede takový velikán módy jako je Armani.

Trocha historie? Potahované knoflíky jsou snad staré, jako tento způsob zapínání. Největšího rozmachu však dosáhly mezi 16. a 18. stoletím a potahovaly se samozřejmě ručně. Tuhle „piplačku“ tehdejším švadlenkám a krejčím rozhodně nezávidím. Třeba v době baroka jich na pánských kabátcích a vestách byly snad stovky. Posázené jeden vedle druhého. A nejen svisle, jak byste čekaly, ale i vodorovně pod patkami kapes a na manžetách.

V době empíru a pozdního rokoka zase „frčely“ hodně veliké a ploché.

A víte, jak se vyráběly? Samozřejmě z látky, ale uvnitř byl vložen „terčík“ z různých materiálů (dřevo, rohovina, tvrdá kůže, atd.), který se obšíval látkou, z níž byl ušit oděv. Až později se knoflíky začaly barevně i materiálově lišit.

Potahovaný knoflík je sice z dnešního pohledu „starožitnost“, ale stále má něco do sebe. Dodává šatům, vestám, ale i kabátům čistou eleganci a jakousi „starosvětskou“ noblesu.

Podívejte se, jakou dokáže udělat parádu na současném módním oblečení z kolekce od G. Armani.

Foto: Facebook Armani

Čtěte také:

Reklama