Pro mnohé je pojem „kraniosakrální“ neznámý. Kranio (cranio) – lebeční, sakrální (sacrum) – křížový. Jedná se o techniku, a podle mého to nelze nazvat ani jemnou masáží, při které se terapeut dotýká pacientova těla v přesných postupech na hlavě a kříži. Dotek je lehký, někdo uvádí jako záváží o váze 5 gramů.

 

Protože se nacházíme v rubrice Porodnice, je jasné, že se budeme věnovat kraniosakrální terapii ve fázi těhotenství. S paní Dagmar Suchou jste se seznámili jako s prezidentkou UNIPA. Též se ve studiu Gympo věnuje kraniosakrální terapii.

 

Jak byste charakterizovala kraniosakrální terapii...

Je to jemná, nebolestivá relaxačně rehabilitační technika. Uvolňuje, harmonizuje a otevírá možnost samoozdravného procesu v našem těle. Mnohdy dochází k hluboké relaxaci, k vitalizaci a zlepšení dýchání. Je to podpůrná manuální terapie, doplněk k jiným léčebným procedůrám.

 

 

Při jakých potížích v těhotenství může tato terapie pomoci?

Nejčastěji se tato terapie využívá při bolestech v oblasti křížové a bederní páteře a k celkovému uvolnění a harmonizaci k porodu.

 

 

Je to technika velmi jemná, přesto se ptám. Existují i zde nějaké body na těle, které je třeba v těhotenství při provádění vyloučit?

Tato technika je pro těhotnou ženu ve všech ohledech bezpečná a hlavně stoprocentně prospěšná.

 

 

Literatura uvádí, že je možné aplikovat kraniosakrální terapii i u novorozených dětí. V jakých případech je tato technika pro miminka vhodná... a je třeba ji u nich aplikovat?

Určitě u dětí, u kterých proběhl porod ne zrovna šetrně, a vzhledem k technice porodu v porodnici většina miminek si tuto terapii zaslouží. U dětí neklidných a plačtivých, u dětí s častými břišními kolikami.

 

 

Kdo může kraniosakrální terapii praktikovat?

Každý, kdo má k této terapii kladný vztah a vzdělává se v této technice.

 

 

Velmi děkuji za rozhovor...

Reklama