Historie krampusů začíná v rakouských Alpách, kde se tato strašidla prohání již od starověku. Potkat je můžete hlavně v období adventu a okolo dne sv. Mikuláše. A nejen v Rakousku. Na tak zvané Krampuslaufy natrefíte i v Německu, na severu Itálii či v českých příhraničních městech jako je Kaplice. Příznivci této strašidelné zábavy se sdružují do spolků, které se navzájem často vyzývají a soutěží o nejstrašidelnější kostým.

Zrození satana

Řezbář Andreas Leikermoser se k řezbářské profesi dostal díky tatínkovi. Několik měsíců v roce stráví s dřevěnými kvádry, které se mu pod rukou proměňují v nestvůry. Opracovávání měkčího dřeva mu zabere desítky hodin a od toho se také odvíjí cena. Tu také určují použité houně a rohy – kozí, beraní, ale i mufloních. Zájemce si musí připravit nejméně 600 euro, ale spíš více. Zvláštní je, že Andreas pracuje bez předlohy. Sám ale přiznal, že práci na maskách krampusů prokládá vyřezáváním postaviček z betlému. Nejspíš je třeba vyrovnat zlo trochou dobra.


Po vyřezání je třeba masku nalakovat a nabarvit. Samotná maska váží zhruba pět až šest kilo a kostým o něco méně. Ty se šijí z kůží buď v celku jako overaly nebo klasicky jako kalhoty a svršek. Ke kostýmu ještě patří těžký zvonec u pasu a pořádný ocas. A do ruky koště z březového proutí, které, když vás zasáhne, pořádně zaštípe.

Malé děti nechte doma. Nebo začnou koktat

Milovníci adrenalinu jsou v pohodě. Bázlivější povahy ať Krampuslauf zváží. Salzburský čertovský průvod byl dost nespoutaný a nikdo si nemohl být před čertisky jistý. Nejprve se blíží dunivé zvonce a to už se vám stahuje krk úzkostí. Pekelné příšery rozhodně nejdou spořádaně a klidně, ale vybíhají ze svého tlupy a honí přihlížející, hází s nimi, hrozí jim, křčí do obličeje a vyplácí je. A ono vyplácení je opravdu drsné. Bránit se nemá smysl, jen jich schytáte víc. Osobně jsem si odnesla modřiny na obou nohách a nebyla jsem z naší skupinky jediná. A přiznávám, že jsem musela zadržovat slzy a rozdýchávat šok. Zážitek to ale rozhodně je. Velmi silný. Možná to je důvod, proč tyto průvody navštěvuje tolik lidí. A tradice jde tak dál. Malé dítě bych s sebou ale rozhodně nevzala.

Ještě štěstí, že se můžete uklidnit na vánočním trhu s hrnkem svařeného vína či punče v ruce. Doporučuji. Na večeři jsme si zašli do restaurace Alten Fuchs, ale ani zde člověk nebyl v bezpěčí. Naštěstí tito čerti páchali dobro a ne zlo a vybírali peníze v doprovodu Mikuláše a andělů na dobročinné účely. 

Více informací najdete na: www.salzburg.info/cs nebo www.kamkam.eu.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama