Takto ji prý označila její snacha Marie Stuartovna. Nikdy jí to nezapomněla. Sama si moc štěstí neužila ani v dětství, ani v dospělosti. Byla drobná, nepříliš hezká, avšak výjimečně chytrá a údajně všeho schopná. Dokonce to ale jednu dobu vypadalo, že se bude muset budoucí francouzská královna Kateřina Medicejská potupně vrátit zpátky do Florencie.

Kateřina MedicejskáKdyž se Kateřina v roce 1519 narodila, vypadalo to na bezstarostné dětství. Mocný rod Medici vládl ve Florencii už několik století. Jenže oba rodiče malé dívence zemřeli brzy po jejím narození. Dostává tedy tvrdou klášterní výchovu a neví se, co s ní. Řešení se ale přece jen našlo!

Ve čtrnácti letech ji provdali za druhorozeného syna francouzského krále, stejně starého prince Jindřicha. Nevěsta se do ženicha okamžitě zamilovala, ona se mu však vůbec nelíbila. Když po třech letech Jindřichův starší bratr a následník František zemřel, před Kateřinou se najednou otevírá nečekaná budoucnost francouzské královny! Jenže manželství je stále bezdětné, a to mohl být důvod k rozvodu. Není se co divit, vždyť Jindřich o Kateřinu nejeví vůbec žádný zájem! Miluje svou bývalou guvernantku, krásnou, ale o dvacet let starší dvorní dámu Dianu de Poitiers. Kateřina to však nevzdává. Zkouší všechno možné, jen aby otěhotněla. Nakonec jí drobným zákrokem pomůže lékař, ale paradoxně asi nejvíce manželova milenka.

Nemůže přece dopustit rozvod a případné nové Jindřichovo manželství! Co kdyby se Jindřich do nové manželky zamiloval? A tak ho donutí, aby občas zavítal i do Kateřininy ložnice. A výsledek se dostaví. V lednu 1544 porodí Kateřina syna Františka, své první z deseti dětí. Nejdramatičtější byl porod poslední – to přiváděla Kateřina na svět dvojčata – holčičky. Mnoho nechybělo a královna při něm zemřela. Lékař jí však zachránil na poslední chvíli život dost drastickým způsobem – jedné z holčiček zlomil obě nohy, a ta okamžitě zemřela. Ani druhá holčička nežila dlouho – pouze sedm dní. Ovšem ani tolik dětí Kateřině nezaručilo šťastné manželství. Musela bezmocně sledovat, jak Diana Jindřicha ovládá, neskutečně na ni žárlila, ale v podstatě nemohla nic dělat. Vlastně by jí měla být vděčná! Diana má nejen velký politický vliv, ale dokonce vybírá chůvy pro Kateřininy a Jindřichovy děti, ba dokonce se na jejich výchově podílí! Jaká potupa!

V roce 1547 umírá král František I., jeho syn Jindřich II. se stává králem a Kateřina královnou. To je víc, než kdy doufala! I když byla korunována, tento titul je pouze formální. I nadále žije se svými dětmi v ústraní.

Karta se pro Kateřinu obrací v roce 1559. Jindřich je velkým milovníkem turnajů a při jednom z nich ho těžce zraní soupeřovo kopí do oka. Král umírá ve velkých bolestech dlouhých deset dnů. Je mu teprve čtyřicet let.

Chenonceau

Jeden z nejkrásnějších zámků na Loiře – Chenonceau daroval Jindřich II. své lásce Dianě de Poitiers

Diana de Poitiers, tehdy už šedesátiletá, ale stále krásná, okamžitě opouští dvůr a obává se Kateřiny pomsty. Bylo to ale mírnější, než čekala. Nakonec musí „jen“ vrátit korunovační klenoty a nádherný zámek Chenonceau, po němž Kateřina už dávno toužila. A ta jí dokonce dává za něj náhradu - svůj zámek Chaumont. Diana o něj nemá zájem, moc dlouho se tam nezdrží a stahuje se na svůj zámek d´Anet u Paříže. Tam umírá po sedmi letech následkem zranění při pádu z koně. Další příčinou byla otrava zlatem.

Chaumont

Zámek Chaumont vyměnila Kateřina za Chenonceau

Na francouzský trůn mezitím nastupuje Kateřinin nejstarší syn - patnáctiletý František II. a s ním i jeho mladá manželka Marie Stuartovna. Moc dlouho se však na něm neohřejí. Po roce a půl František umírá. Jeho mladší bratr a nástupce Karel IX. je ale teprve devítiletý. To je konečně šance pro Kateřinu. Stává se regentkou a uděluje si rozsáhlé pravomoce. To už se ve Francii naplno rozhořel náboženský boj mezi katolíky a protestanty – hugenoty. Mezitím sice Karel dospěl, mohl by vládnout sám, přesto stále spoléhá na svou matku. A ta dostane nápad, jak smířit katolíky s hugenoty. Provdá svou dceru Markétu, která byla známá jako královna Margot, za vůdce hugenotů Jindřicha Navarrského. To odmítá Markéta i Jindřich, ale i jeho matka královna Johana Navarrská. Tu Kateřina požádá, aby ji navštívila, nakonec se prý na sňatku obě domluví, ale za pár dní Johanna záhadně onemocní a brzy umírá. Hovoří se o tom, že za její smrtí byly otrávené rukavice, které Johaně na návštěvě darovala Kateřina. Kdo ví?

Přesto ke sňatku 18. srpna 1572 došlo. Do Paříže se na ni sjela opravdová protestantská elita. Namísto usmíření došlo k provokacím a Kateřina Medicejská přesvědčila svého syna Karla IX., aby proti hugenotům zasáhl. Masové vraždění s královým posvěcením vešlo do dějin jako Bartolomějská noc. Počty zavražděných hugenotů se různí, nejčastěji se uvádí číslo 3000. Jindřich Navarrský zavražděn nebyl, ale byl donucen přestoupit ke katolictví.

V roce 1574 náhle umírá král Karel IX. Příčinou smrti byla otrava arzenikem. Vypadalo to, že se mu pomstili hugenoti. Jenže je to trochu jinak. Omylem ho otrávila Kateřina Medicejská. Jed byl určen pro někoho jiného.

Blois

Zámek Blois – tajné skrýše ve stěně Kateřininy pracovny údajně ukrývaly jedy

Ještě ale naštěstí žijí poslední dva Kateřinini synové – Jindřich a nejmladší František Herkules z Anjou (ten ale zemřel předčasně na malárii ještě za Kateřinina života). Jindřich byl nejoblíbenějším Kateřininým synem. To, že se stane králem, Kateřině předpověděl sám Nostradamus a Kateřina si moc přála, aby se věštba vyplnila. Jindřich III. byl mimořádně inteligentní, vzdělaný, elegantní. A do vlády si rozhodně nenechal od své matky mluvit. Dokonce ji vykázal na zámek Blois, kde Kateřina v lednu 1589 zemřela. Jeho zavraždění o půl roku později se naštěstí nedožila.

.Blois

Zámek Blois – v této ložnici Kateřina 5. ledna 1589 zemřela

Většinou se Kateřinino jméno dává – a právem – do souvislosti s Bartolomějskou nocí a také s jejími travičskými praktikami, které jí ale nebyly nikdy spolehlivě dokázány. Ačkoli nepocházela z královského rodu, a ani nebyla původem Francouzka, rozhodně patřila mezi nejznámější francouzské panovnice.

Blois

Zámek Blois je uprostřed města

V seriálu Jany Ládyové o významných ženách si také můžete přečíst:

Reklama