Tak touto dnes již legendární větou ze hry Richard III. od Williama Shakespeara se proslavilo malé divadlo založené Ritou Jasinskou a Jankem Cingrošem před dvěma lety za účelem zvýšení kulturní gramotnosti dětí a studentů a vzbudit u nich zájem o divadlo. Nezaměřují se však pouze na vyšší ročníky základních škol a středoškoláky, hrají i večerní představení. Dříve začínali v divadle Na Prádle, ale nyní od září se budou pravidelně objevovat v divadle Na Dobešce. Sezonu zde začnou premiérou hry Revizor.

 

Repertoár divadla

Divadlo Rity Jasinské se proslavilo jedinečnou inscenací Shakespearova Richarda III. Tuto hru pro žáky a studenty upravili a zkrátili na hodinu. Vynechali nudné tříhodinové chóry a do hlavní role obsadili bezchybně herce Milana Enčeva. Ten vdechnul své postavě život natolik přesvědčivě, že by mu mohl i Richard závidět.

Dále se velmi proslavili hrou Medvěd od Antona Pavloviče Čechova. Do té doby byla tato hra v Čechách hrána jako posmutnělá inscenace. V rukou režisérky Rity Jasinské z toho vznikla nezapomenutelná hra, která pobavila stovky diváků.

Rita Jasinská kromě výše uvedených dvou her také režíruje hry Jubileum (A. P. Čechov) a hru Služky (J. Genet). Jedinou hru režíroval někdo jiný, a to Villgistovu Helverovu noc. Při této inscenaci si vzal herce do parády člen Divadla Petra Bezruče v Ostravě Lukáš Burian. Tato hra je poněkud drsnější a hercům (Milan Enčev, Anna Kulovaná) dalo největší práci si vše nacvičit.

Nově Rita Jasinská připravuje s herci Michalem Holanem, Milanem Enčevem, Annou Kulovanou a Petrou Špindlerovou hru od Nikolaje Vasilijeviče Gogola Revizor. Pro všechny to je tak trochu změna, protože se změní nejen prostory, kde budou herci pravidelně vystupovat s touto hrou, ale změní se i klasické obsazení herců. Rozhodně to však neubere na originalitě a kvalitě, která je už zaručená u her, jež jsou režírovány Ritou Jasinskou.

 

Režisérka, která přišla z Ruska, a její divadlo

Rita Jasinskaja-Kolojanova studovala v Rusku dvě vysoké školy. Obor režie činoherního divadla a činoherní divadlo. Nyní působí ve svém divadle v Čechách, které má nyní propůjčenou scénu v divadle Na Dobešce. Vzhledem k tomu, že přichází z východu, je zvyklá dělat některé věci trochu svérázněji, než je u nás zvykem, a tak vznikají zajímavé hry s velmi poutavou atmosférou.

Divadlo založila jako občanské sdružení sdružující profesionální herce a působící po celé České republice. Předmětem jejich sdružení je hlavně podpora kultury a umění, získávání prostředků pro podporu a prezentaci neziskových divadelních projektů, pořádání společenských a vzdělávacích akcí především pro žáky vyšších ročníků základní školy a studentů učilišť a středních škol, ovšem hrají večerní představení i pro dospělé.

 

Herci

Milan Enčev (27) – známý z obrazovek, například ze seriálů Rodinná pouta, Poslední sezona, 3 + 1 s Miroslavem Donutilem a brzy ho uvidíte v seriálu Velmi křehké vztahy a Zdivočelá země.

Anna Kulovaná (26) – hrála například ve Velmi křehkých vztazích, Dobrá čtvrť

Petra Špindlerová (35) – Rodinná pouta, Velmi křehké vztahy, Černí baroni a Na zámku

Michal Holan (23) – Ordinace v růžové zahradě, On je žena

Chodíte ráda do divadla? Máte ráda klasické hry? Slyšela jste už o Divadle Rity Jasinské? Viděla jste od nich nějaké představení? Jak se vám líbilo? Znáte výše zmíněné herce? Co si o nich myslíte?
Reklama