Marionety, javajky, maňásci. Pohádkové prostředí draků, čertů a princezen na nitích. Tajemný les plný strašidel, perníková chaloupka či honosný zámek. Také se rádi vracíte do dětství? V Českém Krumlově si své představy můžete splnit. V tamním historickém objektu bývalého kostela svatého Jošta je totiž umístěna expozice starých českých marionet, kompletních loutkových divadel včetně dekorací a opon z druhé poloviny 19. století.

„Výstava umístněná v mohutném půdním prostoru se starobylým trámovím představuje víc než 250 loutek. Kromě kašpárků, čertů, králů, princezen, vodníků a strašidelného draka lze vidět i skvostné loutkové divadlo, které vzniklo podle návrhů klasika Mikoláše Alše,“ prozradila Ženě-in kunsthistorička Visa Štindlová. Kolekce je doplněna moderními skvosty loutkářského výtvarnictví ze sbírek Národního divadla marionet.

„Dalšími vystavovanými exponáty jsou opony, kulisy, dekorace a moderní loutky z klasických českých pohádek, postavičky z inscenace opery W. A. Mozarta Kouzelná flétna nebo z inscenace Golemystery Divadla Franze Kafky,“ říká Visa Štindlová. „Skutečným pohlazením je replika barokního Zázračného divadla včetně důmyslné jevištní technologie.“

 Součástí muzea je rovněž prodejní galerie, kde si každý návštěvník může zakoupit originální, ručně vyřezanou marionetu – dílo některého ze současných českých umělců – loutkářů a řezbářů.

 Loutky měří 80 cm a váží více než šest kilogramů. Jejich těla jsou vyřezána z lipového dřeva do nejmenších detailů – vypadají téměř jako živé. I šaty těchto dřevěných panáčků stojí za pozornost. Loutky jsou totiž oblečené do věrných kopií slušivých historických kostýmů.

Pokud tedy chcete svým dětem nebo i vám samotným rozšířit obzory, povzbudit fantazii a na chvíli vyměnit realitu za pohádku, vydejte se na výlet do jihočeské metropole – Českého Krumlova. Město vám navíc nabídne i přehršel jiných hodnotných kulturních zážitků.

Reklama