Pravidla, která musejí dodržovat členové královských rodin, a při setkání s nimi i ostatní lidé, jsou mnohdy přísná, dost často podivná, ale hlavně je jich hodně. Není divu, že Meghan s Harrym z toho všeho humbuku raději vycouvali. Jak se liší etiketa a protokol napříč urozenými rodinami?
5e9d7e8b03c36obrazek.png
Foto: Shutterstock

Prostý život
Urozený k urozenému, takovým pravidlem se řídí členové japonské královské rodiny. Herečka Meghan Markle by tedy princi Harrymu jen tak snadno neprošla. Neznamená to ovšem, že v Japonsku nemohou urození následovat hlas svého srdce. Svatbou s obyčejným člověkem ovšem přijdou o svůj titul. V plánu to má například japonská princezna Mako, která se zamilovala do svého spolužáka z univerzity. Po svatbě přijde o titul princezny i o možnost bydlet v císařském paláci. Zařadí se tak mezi prosté lidi.

Na obě líce
Britské královny byste se rozhodně dotýkat neměly. Snad jen v případě, že vám sama nabídne ruku k potřesení. Přístup španělské královské rodiny je ovšem mnohem uvolněnější. Vřelá španělská srdce inklinují při vítání k polibkům na obě tváře.

Tajnosti kolem jména
Jména urozených dětí se rozhodně neprozrazují dopředu. Ovšem v Dánsku jejich odhalení trvá ještě o trochu déle. S velkou pompou se zveřejní až při křtu dítěte.

Privilegium bílé
Privilegium bílé sice tolik nesouvisí s pravidly na jednotlivých dvorech, ale určitě nepostrádá zajímavost. Je určené pro vybrané královny a princezny katolických zemí a spočívá v tom, že mohou na audienci u papeže přijít v bílých šatech, což nikdo jiný kromě nich nemůže. Katoličky navíc musejí mít za manžela také katolíka. Bílou si mohly dovolit například Sofie Řecká nebo Letizia Španělská.

Král bez koruny
Koruny sice nepatří k běžným pokrývkám hlavy ani u králů, ale občas na ně řada přijde. Třeba když je nový panovník uváděn do úřadu. Pro nizozemskou královskou rodinu to ovšem tak běžné není. Nizozemský král Vilém Alexandr ji na hlavě neměl ani v roce 2013, kdy se slavnostně ujal trůnu.

Zapovězená témata
Tohle by se vám mohlo hodit pro případ, že někdy potkáte nějakého člena britské královské rodiny. Rozhodně před ním nezačněte mluvit ani o jednom ze čtyř zapovězených témat – je to sex, náboženství, politika a peníze. Naopak chybu neuděláte, když zmíníte počasí a cestování. To se ocitnete na bezpečné půdě.

Čtěte také:

Reklama