První květy už během zimy
ce1.jpg

Čemeřice začínají rozkvétat v závislosti na kultivaru mnohdy už během zimy. Stačí, aby se na několik dnů oteplilo, a už vystrkují svoje krásné květy z příkrovu listí trvalkového záhonu. Pro jejich brzké kvetení se jim často přezdívá „zimní královny“ nebo „postní růže“. Pokud se zase ochladí, jemně zkroutí stonky i květy a vyčkávají na další oteplení. Při něm se jejich květy bez známek poškození znovu rozvinou a zkrášlí vaši jarní zahradu. I když dělají největší parádu na jaře, nejvhodnější výsadbou pro čemeřice je právě červenec.

Krásné po celý rok

ce2.jpgPři výběru trvalek byste se neměli řídit jenom barvou květu a jejich tvary, ale také celkovým tvarem trvalky. Trvalka totiž kvete maximálně několik týdnů, ale její listy určují charakter záhonu po celou sezonu. A právě pro své listy je oblíbená čemeřice. Hodí se do smíšených záhonů, podrostů pod listnáče nebo skalek,“ potvrzují dlouholeté zkušenosti týmu Zahradnictví Flos. Čemeřice se navíc množí samovýsevem, proto se na vhodném stanovišti v průběhu let krásně rozroste a vytvoří bohaté porosty. V prvních letech budete možná z čemeřic rozpačití, protože nemají rády přesazování a tak mnohdy rozkvétají až po několika letech a velmi pomalu koření. Jedná se ovšem o dlouhověké rostliny, které budou vaši zahradu zdobit mnoho let.

Lidová označení čemeřic

ce3.jpgO oblíbenosti čemeřic v našem prostředí svědčí řada jejich lidových názvů – říkalo se jim čemenky, čemelice, čemerka, černokořeny nebo sněhová kolečka. Většina čemeřic pochází z jižní a západní Evropy, ale můžete se setkat i s druhy, které mají svou domovinu na východě Slovenska.

Jako první kvete čemeřice černá

Již časně zjara potěší váš zrak i první hmyz čemeřice černá (Helleborus niger), hned po ní vykouknou hlavičky čemeřice zelené (Helleborus vidiris). V krátkém sledu po nich rozkvétají i  čemeřice nachová (Helleborus purparascens) a čemeřice východní (Helleborus orientalis). Jako poslední z čemeřic rozkvetou květy čemeřice smrduté (Helleborus foetidus).

Rostlina opředená řadou mýtů

  • Prášek z kořene čemeřice podle pověstí způsobuje neviditelnost.
  • Z kořene čemeřice se ve středověku vyrábělo projímadlo.
  • Údajně se používala také při obléhání hradů či pevností. Stačilo odvar z jejího kořene nalít do studny protivníka, a ten už se nezmohl na odpor.

Pravdou je, že celá rostlina je silně jedovatá, proto se nedoporučuje vysazovat všude tam, kde brouzdají zvědavé děti či domácí mazlíčci.

Poslouží všem opylovačům

Díky tomu, že čemeřice kvetou velmi brzy na jaře, ji přiletí navštívit včelky i další hmyz. Poskytne jim cennou potravu, které je právě v této době v přírodě nedostatek. Každým vysazením čemeřice tedy uděláte dobrý skutek pro řadu živých tvorů kolem vás.

Vytvořte čemeřici ideální podmínky

  • Čemeřici se skvěle daří ve stínu a polostínu, proto je ideální rostlinou pro podrost listnáčů.
  • Dá se výborně kombinovat se všemi jarními květinami, zejména sněženkami a krokusy.
  • Nebude se jí dařit na slunném a teplém stanovišti.
  • Miluje propustnou půdu, dostatek vláhy i humusu.
  • Při výsadbě přidejte do substrátu vápenitou kamennou moučku, pokud tedy vaše půda není už vápenitá přirozeně.

Naše články:

Reklama