Kritikové ji také občas nazývají královnou kýče. To ale nic nemění na tom, že se její knihy stále dobře prodávají a spolu s filmy natočenými na motivy jejích románů či povídek mají fanynky po celém světě.

Tato známá anglická spisovatelka, která nedávno oslavila úctyhodné devadesáté narozeniny, se narodila v Cornwallu v rodině důstojníka Královského válečného loďstva. Cornwall, jedna z nejchudších oblastí Velké Británie, je znám svou nádhernou přírodou, proto se také zde odehrává většina spisovatelčiných románů.

Rosmunde PilchRosamunde byla od dětství velice ctižádostivá, už v sedmi letech toužila být slavnou spisovatelkou. První povídku jí vydali v ženském časopise, když jí bylo osmnáct let. Protože v době druhé světové války pracovala na ministerstvu zahraničních věcí a jednu dobu také v královském loďstvu na Srí Lance, psala pod pseudonymem Jane Fraser.

Byla to tehdy pro ni nevyhnutelnost. Ačkoli pracovala v kanceláři, musela podepsat formulář loajality, jinak by se mohla dostat do problémů. Na konci války se na čajové párty seznámila s důstojníkem Grahamem Pilcherem. Vzpomínal, že byla velice krásná a měla úžasné nohy! V roce 1946, to jí bylo dvaadvacet, ji požádal o ruku, ona se za něj provdala a odstěhovala se s ním do Dundee do Skotska. Tam měla manželova rodina textilní továrnu. Sama se později vyjádřila, že to z její strany zpočátku příliš velká láska nebyla. Postupně se jim narodily čtyři děti, dvě dcery a dva synové. Syn Robin jde v matčiných šlépějích, dal se také na spisovatelskou dráhu.

Psaní romantických příběhů pro ni znamenalo únik z každodenní všednosti. Podle všeho takovou romantiku jako její hrdinky ona sama ale nikdy nepoznala.

Pod pseudonymem jí vyšel v roce 1949 i první román. Své občanské jméno začala poprvé používat v roce 1955, pseudonym definitivně odložila ale až o deset let později.

Svůj život charakterizovala jako tak trochu nudný, asi proto, že nikdy nehledala žádná dobrodružství. Ta prožívala jen se svými hrdinkami. Po boku svého manžela a jediného muže ve svém životě prožila dvaašedesát let! Je to nádherné, že? Když na začátku roku 2009 zemřel, bylo mu dvaadevadesát let.

Aktivní spisovatelskou dráhu pověsila na hřebík v roce 2000. Může být spokojená. Její příběhy stále vycházejí v obrovských nákladech, i když největší popularitu jí přinesly televizní adaptace německé stanice ZDF. Právě ty velmi významně přispěly k rozvoji britského cestovního ruchu. Lidé chtěli poznat ona úžasná místa, kde se příběhy odehrávají, a tak cestovní kanceláře začaly s úspěchem nabízet zájezdy do Cornwallu, do míst, kde se spisovatelka narodila a která tak důvěrně zná.

Ocenění se Rosamunde dostalo i od britské královny Alžběty II. Ta jí v roce 2002 udělila řád Důstojník britského impéria za přínos literatuře. Dokonce se říká, že prý romantické příběhy Rosamunde Pilcherové ráda četla bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Kdo ví?

I když se už k psaní knih vrátit nehodlá, je i přes svůj věk stále aktivní. Stále si dělá plány do budoucna. A denně si dopřeje skleničku dobrého bílého vína a nějakou cigaretku…

V seriálu o zajímavých ženách jste si také mohli přečíst:

 

Reklama