vivi.jpg

Foto: Profimedia

Vivienne Westwood, dříve plamenovlasá módní ikona, která pomohla dostat punk na světovou scénu a svrhla Naomi Campbell na přehlídkovém molu tím, že jí obula do 25 cm vysokých podpatků, dnes slaví 81. narozeniny.

Westwood, věrná svým punkovým kořenům, věnovala v posledních letech stejně času vytváření nápaditých módních kolekcí zaměřených na udržitelnost jako boji proti změně klimatu a varování před blížící se „environmentální katastrofou“.

Během pozoruhodných pěti desetiletí v módním odvětví nasbírala Vivienne Westwood působivý seznam ocenění. Britská návrhářka během své kariéry neustále redefinovala způsob, jakým se oblékáme, čímž si získala nesmírný respekt a celosvětové uznání, stejně jako Dáma britského impéria. Kromě toho, že byla průkopnicí punkové módy, tvořila například i šaty pro Margaret Thatcherovou.

FotorsJet.jpg

Foto: Profimedia

Návrhy Vivienne Westwood jsou mnohdy poměrně odvážné, extravagantní a dalo by se říct až bizarní. A nejen návrhy. I některé její zvyky jsou pozoruhodné. V roce 2017 dle magazínu The National News britská módní návrhářka například odhalila tajemství svého věčného mládí: koupat se pouze jednou týdně.

Tehdy šestasedmdesátiletá královna punkové módy toto prohlášení vyřkla poté, co během pařížského týdne módy sledovala velkolepou svéráznou show svého manžela Andrease Kronthalera. Na otázku novinářů, jak se jí daří vypadat tak mladě, se usmála a řekla: Moc se nemyjte. „Koupe se jen jednou týdně. Proto vypadá tak zářivě,“ dodal Kronthaler.

Westwood je také vegetariánkou, která vedla kampaň proti obchodu s masem. Kromě toho se snaží poukázat na vyčerpávající se zásoby vody ve světě.

Zdroje: Vogue, CQ, The National News