Švestky chutnají většině z nás. Šťavnaté plody jsou plné zdraví a mají u nás hluboce zakořeněnou tradici. Kdysi patřily k vůbec nejrozšířenějšímu ovoci, které rostlo v každé zahradě i ve volné přírodě, zejména podél cest. Kolemjdoucím sloužily jako zdroj občerstvení, k zahnání hladu a obnově alespoň části ztracené energie. Zvlášť důležité bývaly pro vojáky, pro něž zejména se v 16. století začaly slivoně hojně vysazovat. Unavení vojáci pak ve švestkách nacházeli jeden ze zdrojů obživy a ve stínu košatých stromů často spočinuli.

pi.jpg
Foto: Shutterstock

Plody slivoně švestky patří k jednomu z nejstarších ovocí vůbec. Dokazují to jeskynní nálezy z mladší doby kamenné, kdy vedle oliv a hroznů tvořily švestky důležitou součást výživy tehdejších lidí.

Původně kavkazský strom

Přestože se švestky tváří jako domácí, původ mají jinde. Jejich rodným krajem je s největší pravděpodobností jihozápadní Asie, odkud následně pronikly na další – i velmi vzdálená – území. Do Evropy se slivoň dostala především díky Římanům, kteří stromy vysazovali na dobytých územích. Rozšířily se na Balkán a odtud později i k nám. Za velkého propagátora a milovníka švestek platil také panovník Karel IV., jemuž zejména je připisována zásluha na masivním rozšíření švestek v našich končinách.

615d932bb0c4fblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

V dobách největšího „švestkového“ rozkvětu, za dob Karla IV., bývalo v českých zemích až čtyřnásobně víc slivoní než jabloní. Švestky patřily k obyčejným a hojně rozšířeným plodům, kterých bylo všude dost. Na počest Karla IV. se pro švestky rozšířil také název kadlata či kadlátka, dnes užívaný spíše na Moravě.

Švestková symbolika

Původ švestky se nezapře - její květ je oficiálně uznáván jako čínská národní květina. Číňané jej vnímají jako symbol odolnosti a vytrvalosti tváří v tvář nepřízni osudu, protože právě švestkové květy často neohroženě kvetou i uprostřed drsného, ještě zimního počasí. Švestky jako důležitou součást jídelníčku vyzdvihuje i tradiční čínská medicína, která si modrofialových plodů cení pro jejich blahodárné účinky na zdraví člověka.

blobid1.jpgFoto: Shutterstock

Růžové švestkové květy patří k oblíbeným asijským uměleckým motivům. Kromě toho, že symbolizují vytrvalost, odolnost a životní sílu, vyjadřuje pět okvětních lístků švestkového květu i pět druhů lidského štěstí.

Švestka v kuchyni královnou

Ve starých kuchařských knihách najdete řadu sladkých i slaných receptur, jejichž nedílnou součástí jsou právě švestky. Oblíbenost a četnost v kuchyni je důsledek velké rozšířenosti stromu, a tedy snadná dostupnost plodů. Nejzdravější jsou samozřejmě čerstvě utržené, skvělé jsou však i zpracované na tisíc a jeden způsob. Chutnají jako součást ovocných moučníků, kdy mimořádně populární je kombinace švestek a máku. Žádané bývají i švestkové knedlíky nebo rýžové nákypy, skvělá a tradiční jsou švestková povidla. Plody se dají usušit i zavařit a výborné jsou i jako základ omáček k masu. Švestková chuť mimořádně doplní také zvěřinu.

blobid2.jpg
Foto: Shutterstock

Švestky se také s oblibou pálí a slivovice z nich vytvořená je mnohdy považována za lék. V Asii se často podává švestkové víno, ve střední Anglii je rozšířený alkoholický nápoj plum jerkum na bázi cideru.

Přírodní švestková lékárna

Švestky mají mnoho zdravotních benefitů a mnohdy našemu zdraví prospějí víc než exotické „super“ ovoce z dovozu. Plody jsou výborným zdrojem ikonického „céčka“, jednoho z nejdůležitějších vitaminů. Bohaté jsou i na vitaminy E, A, K a B. Nezanedbatelné je i množství řady minerálů (např. draslík, hořčík, vápník, zinek či železo). Zdraví prospěje i vláknina.

pi2.jpg
Foto: Shutterstock

Švestky jsou ovocem krásy, protože podporují růst a dobrou kondici vlasů, nehtů a zubů. Platí za významný antioxidant, pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a snižují riziko vzniku cukrovky II. typu. Zpomalují degenerativní procesy v těle a příznivě působí na mozek.

Čtěte také Aby to doma vonělo: Rychlé i méně tradiční tipy, jak osvěžit vzduch v místnosti i v šatníku

Zdroje: wikipedia.orgseriousfacts.comblog.aghires.com

Pokud máte na švestky chuť, máme pro vás na našich stránkách třeba následující recepty: 

Reklama