Melodrama v luxusních kulisách – to by mohlo napadnout kritičtějšího diváka po shlédnutí filmu Královna Alžběta: Zlatý věk. Volné pokračování devět let starého snímku Královna Alžběta si sice hraje na historické dílo, s historií však nemá, jak už jsme si u podobných dílek mohli naneštěstí zvyknout, příliš společného.

 

 

 

 

 

 


Žonglování a nahatá královna

Pokroucená a zpřeházená kostra dějinných událostí, v nichž si režisér volně zažongloval nejen s daty, je opentlena patetickými scénami a milostným sentimentem. A aby si na své přišel i erotiky chtivý divák, předvede se mu sama královna v rouše Evině. Nějaký ten biceps nechá samozřejmě vykouknout i Clive Owen v roli královnina favorita Waltera Raleigha.


Galadriel v rouše britském

Asi nejtristněji ovšem působí sama královna. Cate Blanchettové se evidentně zalíbilo v roli LOTRovské Galadriel (nic proti ní, má svůj půvab) a tak si masku bledé a nádherné paní, hrozivé ve své moci a vznešené ve slávě, nasadila i pro tento film. Na závěr ji, pravda, okořenila johankovskou scénou v plátové zbroji, nad kterou by srdce milovníků projevů před nastoupenými šiky zaplesalo, jedinec jízdy koňmo a v plátech znalý však mohl jen úpět.

Záběry veskrze umělecké
Ale dost už bylo hanění. Ač to tak z předchozích odstavců možná nevypadá, Královna Alžběta: Zlatý věk není vysloveně špatný film. Obzvláště pokud milujete vizuální efekty. Dlouhé záběry na vlající závoje a hřívy koní, barevný kontrast pestrých rób a chladného kamene hradů a kostelů, světlo padající na tvář popravované Marie Stuartovny v podání Samanthy Morton, lodě na rozbouřeném moři, a především hořící španělská Armada – to jsou obrazy, které se, podkresleny strhující hudbou, vryjí do mysli.


Čeká nás éra pantomimy?

Nelze se však zbavit dojmu, že se moderní mainstreamová kinematografie vydává čím dál tím víc směrem k umění vizuálnímu a postupně opouští propracované příběhy a charaktery postav. Také herectví jako by se navracelo zpět k přehnanosti gest a výrazů až pantomimických a ustupovalo od „civilního“ ztvárnění hrdinů.

Pokud vám však tento mainstream vyhovuje, je Královna Alžběta: Zlatý věk tím pravým filmem pro vás. A milujete-li navíc přepatetizované a romantické scény, rozhodně si tento film nenechte ujít. V opačném případě spíše nedoporučuji.

A snad jen perlička na závěr – ač Filipovi II. schází habsburský pysk, je zkrátka... úžasný. Ale to se musí vidět.

Jaké filmy máte ráda Vy? Myslíte si, že je Královna Alžběta: Zlatý věk to pravé pro Vás? Viděla jste první díl? A jak se Vám líbil? Zaujala Vás Cate Blanchettová v roli Galadriel? Nebo si ji pamatujete z jiných rolí?

Reklama