králík na červeném víně

Poctivé jídlo vždycky udělá radost. Miluji čas, který strávím v kuchyni, když potom na talíři podávám něco tak úžasného, jako je tento králík. Jak jinak a lépe strávit sobotní dopoledne než u plotny? Čas, který vaření dávám, není nikdy promarněný, a když se potom dívám, jak všem chutná, je to neskutečná odměna. Tentokrát se kupodivu olizovaly i děti (vynechala jsem karamelizovanou cibulku) a už po první půlhodině vaření se chodily ptát, co tak krásně voní celým domem.

Přílohu jsem tentokrát udělala dvojí. Pro děti špecle a pro nás černou rýži z Camarque. Jenže se vařila netrpělivě dlouho, tak jsme si všichni nandali špecle a černá rýže byla potom pro hladovce jako nášup. Jedli jsme ji poprvé a zamilovali se do ní. Určitě doporučuji vyzkoušet. Je velice zdravá a chutná. Na internetu jsme si před přípravou našli, že její chuť připomíná chuť čerstvě upečeného chleba. A aniž bychom to řekli nahlas, tak náš devítiletý Pepíno po první ochutnání pronesl, že ta rýže je výborná a chutná jako chleba. :-) Takže na tom asi něco bude.

Suroviny

1 králík
2 velké červené cibule
3 velké mrkve
250 ml červeného vína
sůl a pepř
olej
trocha smetany
kousek másla

pár malých cibulek
máslo
trocha cukru

Postup

Králíka jsem výjimečně nepřipravovala vcelku, ale rozstřihala jsem ho nůžkami na drůbež, na čtyři díly. Ve velkém hrnci ohřejeme trochu oleje a osmahneme na něm červenou cibuli. Tu nemusíme krájet nadrobno, stačí na větší kostičky. Necháme změknout a přidáme mrkev, nahrubo nastrouhanou. Ještě chvíli restujeme, a když začne mrkev zlátnout, přidáme kusy králíka, které jsme nasolili a opepřili.

Osmahneme po obou stranách a zalijeme červeným vínem. Necháme asi deset minut naplno vařit. Poté ještě můžeme přidat trochu vody, ztlumíme teplotu a přikryjeme. Dusíme doměkka, záleží na velikosti a stáří králíka. U nás to trvalo necelou hodinu.

Maso vyndáme a uložíme do pekáčku do trouby, vyhřáté na 100 °C. Omáčku rozmixujeme, propasírujeme a můžeme ještě varem zredukovat. Kdo by nevěděl, jak na to, tak propasírovanou omáčku dáme zpět na plotnu, kterou jsme zapnuli naplno, a necháme vařit, až má omáčka takovou hustotu, jaká se nám líbí.

Stáhneme z plotny a necháme rozpustit pár kousků vychlazeného másla. To nám omáčku zjemní a zároveň lehce zahustí. Není vůbec potřeba omáčku zahušťovat moukou! Pro chuť a jemnost můžeme přidat maličko smetany. Ale opravdu stačí trochu.

Skvěle ke králíkovi chutnají zkaramelizované cibulky. Malé cibulky si oloupeme a rozkrojíme napůl. V kastrůlku si rozpustíme máslo, s kapkou olivového oleje. Na máslo dáme cibulky, lehce posolíme a otačíme tam a zpět a tam a zpět... dokud nezměknou. Ke konci lehce posypeme trochou krystal cukru, který necháme zkaramelizovat. Mňam!

Jídlo voní, krásně vypadá a chutná dokonale!

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama