V místě, kde bydlím, v době největšího vedra myslivci v jednom z místních lesů zřídili pro zvířata napajedlo, které zásobovali vodou. Říkala jsem si, že by bylo dobré i do dalších lesů dopravit nějaké pevné nádoby na vodu, a ve chvíli, kdy jsem se začala zamýšlet nad těmi, co mám doma, naštěstí přišlo období dešťů.

Myslím, že pokud by se každý z nás rozhodl přiložit ruku k podobnému bohulibému činu, spousta zvířat by nemusela odcházet kvůli nedostatku vody či potravy… V souvislosti se zajíci, kteří jsou z mého pohledu krásné bytůstky, jež obohacují tento svět již jen svou přítomností, mi na mysli vytanula vzpomínka z dětství, kdy jsme jako malí měli pro štěstí králičí pacičku. Byli jsme tři sourozenci a půjčovali jsme si jí mezi sebou jako vzácnost. Asi byla z nějaké venkovské pouti, protože byla ostře růžová, ale něco v ní být muselo, protože ta vzpomínka se mi uchovala v paměti již více než 40 let!

Králičí packa je totiž jeden z pradávných symbolů štěstí. Králičí packa je za pozitivní artefakt považována již od dob staré antiky a dochované informace o její oblibě sahají až do časů 600 let před naším letopočtem.

Králík byl podle dochovaných pramenů o symbolech vnímán mnoha starými kulturami jako symbol velkého štěstí, a to především kvůli své velké plodnosti. Jeho význam naši předkové spojovali i s dobrou sklizní a celkovou prosperitou.

Kolem tohoto pradávného amuletu koluje i spousta doporučení, není totiž vůbec jedno, kterou pacičku lze považovat za tu správnou a důležitý je i způsob, jakým zvířátko odešlo z tohoto světa za duhový most. Podle jedné z tezí je potřeba, aby k výrobě mocného talismanu byla použita výhradně levá zadní nožka, a její účinnost je nejvyšší, pokud byl králíček zastřelen šilhavým mužem na hřbitově v pátek za úplňku či novoluní.

Když vezmeme v úvahu staré pověsti, dávní Keltové věřili, že zvířata, jež žijí v noře, jsou v přímém spojení s bohy, a jsou tak nositeli velkého štěstí.

Oblíbeným talismanem je však králičí packa podle dávných tradic po celém světě. V Evropě, Číně, Africe i Americe.
Pokud budeme pátrat v nedávné minulosti, velkou oblibu si mezi lidmi nesla především v 60. letech, kdy se jí jen v USA prodalo několik milionů.

Jestli mohu sama za sebe říct, asi bych tento amulet nenosila, mám raději zvířátka v živé podobě, ale když jsem se tak probírala těmito informacemi, říkala jsem si, že zvířata jsou pro nás důležitější, než si myslíme, nestačí lajkovat příspěvky a přát jim formou příspěvku pod fotografii či článek, že jim přejeme, ať to zvládnou. Máme kus za domem malý lesík, tak jsem se rozhodla, že seženu plechovou vaničku nebo velký lavor, do kterého budeme nosit vodu. V případě deště se naplní sama, nezachráním celý svět, ale neudělat nic?

Reklama