píše čtenářka s nickem Eliana, zkušená chovatelka králíčků, coby domácích mazlíčků. Než si pořídíte „zakrslíka“, přečtěte si, jakou vyžadují péči jejich zuby. Eliana vám poskytla opravdu fundovanou přednášku

Králíčci mají zoubky, které neustále dorůstají a potřebují si je obrušovat. Zatímco obchodníci si mnou dlaně a nabízejí brousící kameny a hlodací hrůzy, slepeniny medových tyčinek a předražené okusovací klacíky, princip obrušovaní králíkodlačích zubisek je trošku jiný. Móda pořizovat si domů zakrslé roztomilé králíčky miniaturních velikostí přinesla těmto chytrým a chundelatým společníkům jedno trauma.

králík

Zatímco se jim zmenšovala tělíčka, čelist nikoliv tolik k poměru ostatním proporcím. A tak začala ta velká zubní problematika zubních abcesů, přerůstání stoliček a předních zoubků. Spousta veterinářů o tom ví kulové a tak velké množství králíčků umírá nakonec hlady na nekrózu střev a zažívací problémy, které mají příčinu v přerostlých stoličkách, na kterých se tvoří bolestivé háčky, zarůstají do dásniček, způsobují zraněný v pusině a králíček přestane přijímat potravu, což je pro něj už po více než jednom dni často smrtelné.

Správný veterinář tudíž vždy zkontroluje přístrojem, který naši žužlové zkoušejí zničit, zadní čelist a případné přerůstání zoubků či tvoření háčků. Drsnější veterináři se snaží tyto háčky brousit bez lehké narkózy, v tom případě prchejte a najděte si odborníka na příslušných stránkách ke králičí problematice. Někdy na problém se zadními zoubky upozorní i neustále tekoucí až hnisající očičko, bez bakteriální či virové příčiny, kterou určí laborka a následně se udělá rtg pusinky.

Přední zoubky mají mít králíčci dlouhé tak akorát proti sobě, ale i zde dochází u miniaturek, či starších králíků k deformaci a zoubky se křiví čímž se přestávají obrušovat o sebe navzájem. Přední zoubky upravuje veterinář speciálními kleštičkami a následně je dobrousí, ovšem je to třeba opakovat, neb tyto klofáčky rostou poměrně rychle.

králík

Zadní zoubky se přirozeně obrušují, a světe div se, banálně a to chroupáním kvalitního sena a u králíčků zvyklých na trávu i tímto. Moderní králík doma chovaný by si měl zasloužit alespoň velmi kvalitní granule typu Science Selective, Bunny, Balance Sensitive s velkým podílem vlákniny a dobře chroupatelné i na zoubky. I na zoubky se prodávají speciální granulky pro juniory, seniory a navždy mladé jurásky.

Králíky normální nebo spíše větší velikosti mám jako své přátele po svém boku 13 let. Harrymu je 7 let a zoubky mu zkracuji doma odborně již sama, máme to raz dva bez stresování, přední zoubky mu v jeho věku prostě ujíždějí a nemají se jak o sebe obrušovat. Kryštofovi jsou roky 3 a zubiska má jako tygr, ožral nám v novém domě nábytek, lišty od plovky, serval vliesové tapety, okousal okno, otestoval kvalitu hodobóžových drahých závěsů a záclon, pár kabelů od elektrospotřebičů.

 

S králíky se to prostě má tak, že někteří jsou na volno a běhají po bytě a nemají důvod něco ohryzávat a pak jsou tací, co vám za dopoledne udělají z bytu kůlničku na dříví. U nás je to fifty fifty. Bobo si ráda pošmákla na ledasčem, včetně okusování omítky na zdi a jednou takhle luxuji a luxuji a najednou lux zhasl...Bobo nikde, ale šňůra byla natřikrát překousaná...Kulíšek a Harry se váleli po posteli leželi na kabelech pod stolem a nechávalo je to v klidu. Kryštofíno udělal z pokoje modernu. Ale my je milujeme naprosto a oddaně je bereme jako přátele a členy rodiny a i přes tyto drobné k infarktovému stavu přivádějící drobnosti jsou báječní společníci!

Eliana

Na obr.Kryštofíno a Harry

Milá Eliano, díky za úžasné zkušenosti a rady. Taky jsme měli zakrslé králíky, ale pravda o zubech jsme toho moc nevěděli. Ani v příručce pro chovatele zakrslíků jsme se o jejich zubech nedozvěděli tolik, jako já teď o vás. Dávali jsme jim granule, seno a tvrdý chleba.

A ještě by mě zajímalo, jak to děláte s bobky, které králíci všude trousí?

Text nebyl redakčne upraven

O čí zuby se staráte vy, milé ženy-in? Máte doma psa nebo kočku? Čistíte jim zuby? Necháváte to na veterináři?

Máte zkušenosti s kousnutím? Které zvíře obtisklo své zuby do vaší kůže?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama