Měla oválný obličej, bílou pleť, plavé kučeravé vlasy, velké modré oči, orlí, ale jemný nos a pravidelné bílé zuby, což bylo v 17. století neobvyklé. Postavou byla středně vysoká.

Ke dvoru byla pozvána Annou Rakouskou a stala se dvorní dámou Jindřišky Anglické – manželky Filipa Orleánského.

Vzala si markýze de Montespan. Bezpochyby se vdávala z lásky. Jenže markýz byl vášnivým hazardním hráčem, a tak na tom byli finančně velmi špatně. Dokonce museli zastavit i Athenaisiny šperky. Pronásledovali je lichváři a jednoho dne byl manželům odebrán a prodán všechen nábytek.

Na naléhání Monsieura (Filipa Orleánského) jmenoval král markýzu de Montespan dvorní dámou Marie-Terezie a r. 1665 jí daroval majetek volný díky úmrtí (majetek, jehož všichni spoluvlastníci zemřeli, připadá panovníku), protože měl starost o její finanční situaci, ve které se vinou svého manžela ocitla.
Markýza začala větřit, že králi není lhostejná, a napnula všechny své síly, aby ho získala. Což se jí také podařilo. Král plně propadl její kráse a výřečnosti.

Athenaise měla v oblibě umělce, malíře, hudebníky a literáty, a na dvoře se jimi obklopovala. Jejich kariéra pak závisela na její přízni. Podporovala Racina, La Fontaina, Moliera, Lullyho atd.

Jméno Madame de Montespan je také spojováno s "l’affaire des poisons" (velkou travičskou aférou). Prý podávala králi afrodiziaka a účastnila se černých mší, kde nahá lehala na oltáři a při kterých se zabíjela novorozeňata. Nebyly však žádné důkazy, kromě pár svědectví „čarodějů“, kteří si tím, že obviní významnou osobu, patrně jen chtěli oddálit trest.

Přestože se král roku 1683 oženil s Madame de Maintenon, na Athenaise nezanevřel. Stále si u dvora žila na vysoké noze. Ale jak čas běžel, poznala, že ji král již nemiluje, a opustila Versaille dobrovolně. Uchýlila se do ženského kláštera svatého Josefa, který už dlouho finančně podporovala.

Tam také roku 1707 zemřela.

Zdroj: Ženy v dějinách lidstva, Josef Polišenský, Sylvia Ostrovská, 2000
          Madame de Montespan, Michel de Decker, 2001
          Přednášky v Městské knihovně, Praha  

           
Reklama