Ke dvoru byla pozvána Annou Rakouskou a stala se dvorní dámou Jindřišky Anglické – manželky Filipa Orleánského.
Vzala si markýze de Montespan. Bezpochyby se vdávala z lásky. Jenže markýz byl vášnivým hazardním hráčem, a tak na tom byli finančně velmi špatně. Dokonce museli zastavit i Athenaisiny šperky. Pronásledovali je lichváři a jednoho dne byl manželům odebrán a prodán všechen nábytek.
Na naléhání Monsieura (Filipa Orleánského) jmenoval král markýzu de Montespan dvorní dámou Marie-Terezie a r. 1665 jí daroval majetek volný díky úmrtí (majetek, jehož všichni spoluvlastníci zemřeli, připadá panovníku), protože měl starost o její finanční situaci, ve které se vinou svého manžela ocitla.
Markýza začala větřit, že králi není lhostejná, a napnula všechny své síly, aby ho získala. Což se jí také podařilo. Král plně propadl její kráse a výřečnosti.
Athenaise měla v oblibě umělce, malíře, hudebníky a literáty, a na dvoře se jimi obklopovala. Jejich kariéra pak závisela na její přízni. Podporovala Racina, La Fontaina, Moliera, Lullyho atd.
Přestože se král roku 1683 oženil s Madame de Maintenon, na Athenaise nezanevřel. Stále si u dvora žila na vysoké noze. Ale jak čas běžel, poznala, že ji král již nemiluje, a opustila Versaille dobrovolně. Uchýlila se do ženského kláštera svatého Josefa, který už dlouho finančně podporovala.
Tam také roku 1707 zemřela.
Zdroj: Ženy v dějinách lidstva, Josef Polišenský, Sylvia Ostrovská, 2000
Madame de Montespan, Michel de Decker, 2001
Přednášky v Městské knihovně, Praha
Nový komentář
Komentáře
Dějiny psal, píše a po dlouhé věky ještě bude psát SEX.
Rozhodně tenkrát nepotkávali tolik lidí. Vždyť si vemte jenom kolik se nás potká na internetu
Andula: Možná jen markýz neměl koho jiného požádat než zapuzenou manželku.
ishi: Jenže - ten smrad necítili, ty blechy jim nevadily, protože byly všude, atd. Třeba za sto let někdo z budoucích naprosto sterilních lidí bude říkat "jak mohli v tom jednadvacátém století žít s tolika bakteriemi na těle, že je to nesežralo zaživa"
ishi: Souhlas
Ťapina: protože po nějakých x letech v klášteře už by po sobě lidi dneska ani nevzdychli, myslim.
Že by ale tehdy byly city hlubší?
Nebo to bylo tím, že člověk nepotkával tolik lidí, jako dnes?
Andula: No právě
Ťapina: myslíš, že dnešní jsou vždycky banální? Já ti nevím, ale mám dojem, že oni žili všechno nějak pomaleji.
Zajímavé,jen tak dál.
Tohle období je moc zajímavé.
EJulie: Pane jo, ten konec je ještě zajímavější než článek, kam se hrabou dnešní partnerské problémy
Využila situace v dané době.
nevím proč lidé hrají na křestanství, když nedodržují ani základní desatero! A křesťanský král! Jaký to výsměch....Naštěstí se nemusíme vdávat pro peníze,tedy zatím....
Cherchez la femme
Odešla dobrovolně, to se divím..zvlášť když si u dvora žila na "vysoké noze".......V tom klášteře asi takovou úroveň nenašla
...
za vším hledej ženu.... a francouzský dvůr si v tom liboval obzvlášť
taky mě zajímá co na to její muž.
No, rozhodně nebyla hloupá, nepostaral se manžel, tak se o sebe postarala sama. V tehdejší době asi moc jiných možností neměla.
katrinka: se asi uchlastal k smrti, případně se o něj král postaral