Starobylé polské město Krakov je bezesporu jednou z nejpůsobivějších pokladnic evropské historie, v žádném případě však jeho přitažlivost nekončí u historických památek a sakrálních staveb. Krakov je také město bohémů a studentů, otevřené všemu novému a zajímavému. Pojďme se teď trochu podívat na to, čím je Krakov dnes.
S výtvarným uměním se v Krakově setkáte doslova na každém kroku. Muzea a galerie se tady počítají na desítky, v létě se uličky a náměstí promění v „open air“ galerie a když si nic nekoupíte, aspoň se můžete podívat. :-) Krakov také žije hudbou, zejména jazzovou. Pokud se vám večer nebude chtít spát, zapadněte do některého z místních klubů, kde se hraje živě, a nebudete litovat. Ale tím ještě zábava pořád nekončí – město je pověstné tím, že zde působí velké množství divadel a kabaretů. Během roku se sem sjíždějí umělci a bohémové z celého světa, aby své dovednosti porovnali na různých kulturních festivalech a jiných společenských akcích, nebo třeba jen proto, aby si spolu poseděli u piva nebo kávy a povídali si.
Když už jsme u té gastronomie, Krakov nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství restaurací, hospůdek, barečků a kaváren. Pokud chcete vyzkoušet skutečně něco místního, určitě si ke kávě objednejte „sernik“. I když název vám možná moc libozvučně nezní :-), tenhle vynikající tvarohový zákusek se vám bude jen rozplývat na jazyku. V zimních měsících vás určitě zahřeje kyselá polévka „žurek“, „barszcz z uszkami“, „pierogi“ nebo bílá klobáska v cibulové omáčce. Ale to neznamená, že byste si v Krakově nemohli zajít na pizzu, čínu, hamburger nebo třeba francouzskou kuchyni. Možností je nepřeberně a zejména v létě je příjemné posedět třeba pod slunečníkem a pozorovat cvrkot kolem, dát odpočinout uchozeným nohám a odškrtnout si v průvodci, kde už jste byli a kam se ještě nutně musíte zajít podívat.
K historickým památkám už se vracet nebudeme, ale zajímá-li vás moderní architektura, možná je pro vás zajímavým tipem kostel Arka Matki Boskiej Królowej Polski v krakovské sídlištní čtvrti Nowa Huta, Bienczyce. Kostel byl v roce 1977 vysvěcen kardinálem Karolem Wojtylou, dnešním Papežem Janem Pavlem II., a je zajímavý nejen neobvyklým architektonickým řešením, ale také tím, že jeho loď je vyložena dvěma miliony kamenů z horských řek a zdejší varhany patří k nejlepším ve městě.

O Krakově by se dalo napsat ještě mnohem více, ale nejlepší asi je zajet se tam podívat a vidět vše na vlastní oči. K dopravě z Prahy do Krakova můžete využít například novou linku Eurolines Sodeli CZ. Více na www.eurolines.cz.