wawel

Krakov je jedno z nejzajímavějších gotických měst vůbec. Sám jsem v něm nebyl, ale nedávné vyprávění kamarádky Martiny mě nalákalo. Co ji nejvíce zaujalo? Královský hrad Wawel! Myslím, že jejím vyprávěním budete fascinováni také...

O Krakově...

Metropole Malopolského vojvodství, rozkládající se na řece Visle, je třetím největším polským městem (do roku 1596 byl také hlavním městem Polska, než přebrala žezlo Varšava). Založili jej v 7. století, a jelikož jako jediný z velkých polských měst nebyl zničen během druhé světové války, zachovala se v něm i řada památek, díky kterým byl už v 70. letech minulého století zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Krakov bývá považován za hlavní město polské kultury a je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center v celé Evropě.

Královský hrad Wawel

„Wawel je asi to nejpůsobivější, co návštěva Malopolského vojvodství nabízí. Nízký vrch na levém břehu Visly dýchá zašlými časy, kdy byl zdejší hrad sídlem polských králů a honosná katedrála jejich významným pohřebištěm (věčný pokoj zde také po tragické nehodě nalezli manželé Kaczyńští). Nejlepší je jako první zakoupit vstupenky na prohlídkový okruh, protože se lístky pro velký zájem prodávají až na několik hodin dopředu. Na výběr máte z několika variant: Korunní pokladnici se zbrojnicí, Soukromé královské komnaty, Stálou expozici orientálního umění, Státní pokoje i různé krátkodobé výstavy. Když už máte vstupenku (já si vybrala Královské komnaty), můžete se v klidu začít procházet, protože budete mít do začátku exkurze spoustu času. Sama jsem stihla návštěvu Zbrojnice - něco fascinujícího (pro Tebe, jakožto pro šermíře, by to byl zážitek určitě nadpozemský) i katedrály, kde jsem něměla úžasem nad gotickou klenbou, pod kterou byli korunováni i pohřbíváni velcí a slavní panovníci. V poklidu jsem si prošla a prohlédla celý, úhledně upravený, areál - gotické opevnění i renesančně přestavěné křídlo zámku a stihla jsem i posvačit přinesený chléb a na místě zakoupenou zmrzlinu, než přišel čas prohlídky. Po krátkém zvažování jsem nakonec zvolila za jazyk raději angličtinu a udělala jsem dobře (plynulou polštinu bych asi jen těžko chytala). Paní průvodkyně mluvila krásně pomalu, takže vůbec nebyl problém rozumět, a protože jsme byli maličká skupinka, zaujala k nám vřelý, až mateřský vztah. Všech se ptala, odkud jsme (já ji svým češstvím evidentně potěšila) a pak už se rozvykládala o neutěšeném osudu tohoto významného místa, které střeží pověstný Krakovský drak (jeho moderní socha na nábřeží každou celou hodinu chrlí oheň - zvláště v noci je to moc pěkná podívaná). Budete-li mít někdy cestu okolo a několik hodin času, věnujte je návštěvě Wawelu a nebudete litovat ani vteřinky!“

wawel

Vstupné na hrad a otevírací doba

Dny v týdnu 1. dubna
až 31. října
1. listopadu
až 31. března
Upozornění
pondělí  zavřeno  zavřeno

Hrad je uzavřen…

  • 1. ledna
  • V sobotu, neděli
    a pondělí
    o Velikonocích
  • 1. a 11. listopadu
  • 24. a 25. prosince
úterý až pátek  9.30 až 17.00  9.30 až 16.00
sobota 11.00 až 18.00  9.30 až 16.00
neděle 11.00 až 18.00 volné vstupné
10.00 až 16.00
     
Vstupné…    
základní  17 zlotých  15 zlotých
snížené   10 zlotých  8 zlotých

Kudy do Krakova?

Do Krakova se nejlépe a nejpohodlněji dostanete na vlastní pěst autem, protože přímých spojů do města moc nejede. Nejlepší variantou z hromadné dopravy je pak rychlík Silesia, který vyjíždí z Prahy v hluboké noci, takže celou cestu pohodlně zaspíte a do cíle dorazíte brzy ráno.

Autem se Krakov nachází zhruba 170 kilometrů od Ostravy východním směrem, viz následující mapka...

map

Ubytování a stravování v Krakově

Protože Martina byla v Krakově jen na otočku, ubytování neřešila. Internet tvrdí, že se dá sehnat hotel již za 430 korun na noc. Mně se podařilo najít nejlevnější jednohvězdičkový hotel za 575 korun na noc se snídaní v ceně.

Další variantou jsou hostely a ubytovny, které se pohybují od 200 korun za noc, ale samozřejmě je to na úkor pohodlí.

Hledat hotely v Krakově můžete například zde...

Hostely a ubytovny v Krakově najdete a rezervujete zde...

Co se stravování týče, záleží na tom, jak cestu pojmete. Jestli si studentsky nakoupíte gáblík v nějakém velkém obchodě a pak si sednete na náměstí na lavičku a pojíte, jistě vás to přijde na méně peněz než zajít si do restaurace. Restaurace v centru Krakova mají obdobné ceny jako restaurace u nás, jen pití je v nich dražší.

Reklama