V zimním období se to společenskými událostmi jen hemží. A my stále řešíme otázku: Co na sebe? Někdy stačí správný výběr látky, aby oblečení dostalo slavnostní ráz. Zatímco samet a brokát slaví velký návrat, krajka je už dlouhodobým evergreenem

Vánoční večírky, rodinná setkání o svátcích, Silvestr, ale také koncerty a návštěvy divadel. To jsou všechno příležitosti, kam se tyto látky nejen dobře hodí, ale kde se i bohatě uplatní. Pokud jsou z kvalitních materiálů, působí velmi ušlechtile, elegantně a noblesně. I když jsou dnes poměrně běžné, dříve patřily k luxusním a velmi drahým, takže jim zůstala jakási „gloriola“ výjimečnosti.

esprit

Krajka se stala velkým hitem v šedesátých letech. Z materiálu na spodní prádlo a drobné doplňky se začaly šít společenské a hlavně svatební šaty.

Od té doby se s větší či menší slávou vrací do módy. Poslední dobou je to hlavně černá krajka, která je nepostradatelnou součástí mnoha modelů určených právě pro společenské příležitosti.

Krajka se výborně doplňuje s lesklými a hladkými látkami, které jsou pro ni ideálním podkladem. Ve stejné barevnosti vytváří efekt struktury a hloubky, v kontrastní barevnosti zase vyniká kresba krajky. Báječně vypadá i jako aplikace.

Samet se opět vrací do módy s návratem sedmdesátých let. Kdo chtěl jít s dobou, musel mít sametový kalhotový kostým, nebo dlouhý kabát. Dnes si vystačíte se sametovým sakem, vestičkou nebo topem.

sako esprit

Ani s malými černými z tenčího hedvábného sametu neuděláte chybu. Pokud jste mladá a štíhlá. Samet se stejně jako krajka nejlépe kombinuje s látkami s lesklým a hladkým povrchem. Pokud si na samet netroufáte, zkuste ho třeba na límci, manžetách, patkách, lemech, mašlích.

Brokát je další velmi noblesní tkanina, která se po dlouhých letech opět vrací do našich společenských šatníků. Už naše maminky (pro někoho babičky) nosily brokátové koktejlky. Brokát je lesklý materiál s vytkávaným vzorem, který může být jednobarevný, tón v tónu, nebo barevný. U těchto tkanin se uplatňuje působivý kontrast matu a lesku, který vypadá velmi efektně. Brokáty jsou poměrně „tuhé“ látky, které se hodí na střihově jednoduché modely, ale s příměsí elastických vláken z něj můžete mít i přiléhavý top nebo úzké kalhoty.

top esprit

Zdroj fotek: Esprit, a s.Oliver.cz

Reklama