steal

Zmizela vám z peněženky nějaká kačka a dobře víte, kdo vás o ni připravil? Dcera, syn nebo někdo z vnoučat? Nedělejte z toho velkou tragédii, v takové situaci je nutné dětem porozumět, poznat jejich potřeby a motivace.

Otázka peněz v rukou dítěte je poměrně složitá věc, která se často řeší v oboru psychologie. Neexistují tu však přesná pravidla a návody, jak správný a zdravý vztah dítěte k penězům vypěstovat. Cesta k rozumnému hospodaření nevede ani přes snahu děti před penězi chránit jako před něčím nebezpečným a držet je zpět v domnění, že si dítě postupem času vztah k této hodnotě vypěstuje samo.  

Copak má potřebu krást, když má všechno?

Možná si říkáte, že vaše dítě nemá žádný důvod k tomu, aby peníze kradlo. Má přece všechno, co si přeje, a netrpí žádným nedostatkem. Ano, možná znáte některá z mnoha přání svých dětí, ale myslíte si, že víte opravdu všechno, co vaši malí broučkové ve svých hlavičkách nosí? Těžko! S některými přáními se vaše děti s vámi nepodělí, někdy se ani svěřovat nechtějí.

Kdy začít dávat dětem peníze?

Přibližně v osmi letech přichází ve vývoji dítěte k potřebě určité samostatnosti. V tomto věku už bychom mohli některá rozhodnutí, co si dítě koupí třeba k svačině nebo po návratu ze školy, nechat na něm samotném. I samotný fakt důvěry v to, že si dítě nekoupí nějaké nesmysly, je velmi významný. Pokud mu budete všechno kupovat vy, mohlo by být podle vás třeba spokojené, ale pocitu samostatnosti nedosáhne. Pak se může kvůli naplnění potřeb vydat nesprávným směrem a bude se obohacovat na úkor vaší peněženky nebo občas něco ukradne.

Vzpomínám si na své pocity, když jsem babičce ukradla nějaké peníze jen proto, že jsem chtěla koupit něco jí, rodičům a bráchovi k Vánocům.

Pravidelné kapesné

Malý obnos peněz by měly děti dostávat pravidelně s tím, že nebudeme podrobně zkoumat, za co je dítě utratilo, nebudeme se ho příliš vyptávat. Pokud je ale dokáže ušetřit, měla by následovat pochvala.

Další věcí jsou větší částky peněz, které dítě může dostat například od příbuzných k narozeninám. Ty bychom měli mít pod dohledem my s tím, že k nim může dítě přidávat své ušetřené peníze a později je použít na splnění nějakého finančně náročnějšího přání.

Existuje mnoho dětských snů a přání, které se splnit nedají, některé není ani vhodné plnit. Musíme dokázat rozlišit, jaká přání jsou zcela neškodná, jaká splnit můžeme nebo máme. U každého dítěte je třeba k tomu přistupovat trošku jinak.

Jaké zkušenosti s tím máte vy? Dáváte svým dětem peníze? Jak s nimi hospodaří?

Reklama