Pokud si nemyjete auto v dobré víře, že se mu zloději velkým obloukem vyhnou, pak nejste obezřetní, ale snadno podléháte fámám. I když by se argument, že nemyté auto je pro zloděje méně lákavé, mohl zdát logický, nehraje (ne)čistota vozu žádnou roli.

„Když je auto špinavé, tak ho nikdo neukradne!“ s takovým názorem jsem se setkal u jednoho svého známého. Čistota, respektive nečistota jejich auta mě překvapila, a tak jsem se zeptal, proč si vůz neumyje. A odpověď už znáte. Myslíte, že je to pravda?

auto

Zdálo by se logické, že špinavé auto zloděje spíš odradí. Ptal jsem se několika dalších lidí, abych zjistil jejich názor, a výsledek byl tak půl na půl; polovina dotázaných mi řekla, že je to nesmysl, druhá polovina musela přiznat, že „na tom něco je“. Sám jsem byl na pochybách, a tak jsem se rozhodl využít redakčních konexí a oslovil spřízněného policistu Jaroslava Kudláčka.

„Myslím, že to nemá vůbec vliv, tedy nezaznamenal jsem, že by to tak bylo,“ soudí Kudláček. „Jde spíš o značku auta. Je jedno, jestli máte špinavý Mercedes, nebo naleštěný Mercedes, stejně vám ho mohou ukrást.“

Co dalšího má vliv na krádeže aut?

Určitě jsou to značky. V zemi, kde je nejvíce vozů Škoda, dochází přirozeně ke krádežím těchto aut. Drahá auta se dnes ale mnohdy nekradou celá, ukradnou vám klidně i jen zrcátko, jak potvrzuje Jaroslav Kudláček: „Jde také o skupinu lidí, která auta krade. Feťáci ukradnou cokoli. Ale kradou se i auta, nebo části aut na zakázku. Pak vám zmizí třeba jen drahý blinkr, zrcátko nebo blatník...“

Kam dál?