Chystaná daňová reforma se stala tématem číslo jedna posledních dní. Rozhodnutí padne už dnes. O čem se to ale vlastně rozhoduje?

Stát má výdaje
Až na anarchisty zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že daně jsou potřeba. Stát má zkrátka své výdaje a na oplátku nabízí svým občanům řadu výhod, právní a vojenskou ochranou počínaje přes vzdělání, kulturní vyžití a řadu dalších oblastí, péčí v situaci sociální nouze konče. Otázku, jestli jsou tyto „výhody“ skutečně výhodami, nebo občas spíše Potěmkinovou vesnicí, raději řešit nebudeme.

Šikovný podvod
Už od dob starověku však lidé neměli daně – v dávných dobách výstižněji nazývané berně – příliš rádi. Zatímco feudálové nutili své poddané k jejich odevzdávání obvykle hrubou silou, přišel moderní stát s promyšlenější strategií – vytvořil nepřehledný systém, v němž má občan jen malou šanci si uvědomit, o kolik peněz je ve skutečnosti obírán. Kdyby totiž tuto částku viděl celou a srovnal ji s úrovní péče, která je mu poskytována, zděsil by se.

Fůra daní
Daní tak existuje celá řada. Podívejme se na ty pro prostého občana nejpodstatnější. Je zde nepřímá DPH, daň z příjmu a sociální pojištění, které bývá v některých daňových systémech zařazováno mezi takzvanou důchodovou daň. Nemalou částkou představuje i zdravotní pojištění, které však neplatíme státu.

Právo trhu
DPH je chytrý způsob, jak vytěžit peníze ze skutečnosti, že lidé obchodují. Státu nestačí peníze ze zisku, chce něco navíc – peníze za to, že jste si vůbec něco koupili. Skutečnost, že tím obchodníkovi vznikne zisk, který pak také zdaní, takže stát vlastně vydělá dvakrát, většině lidí unikne. DPH je zkrátka poplatek za to, že nám stát dovolil na jeho území něco nakoupit – cosi jako středověké právo trhu.

Progresivní nebo rovná?
Daň ze zisku je momentálně tou nejvíce diskutovanou. V Čechách byla doposud takzvaně progresivní – čím víc jste vydělali, tím větší procento ze svého zisku jste státu platili. Stát tak vlastně trestal lidi, kteří si dovolovali vydělávat příliš. Skutečnost, že i při rovné dani zaplatí člověk s vysokým příjmem státu mnohem víc peněz než člověk s příjmem nízkým, protože daň platí z mnohem vyšší částky, levicoví politici taktně zamlčovali. Člověku, který vydělává sto tisíc měsíčně, přece už může být jedno, že z nich státu zaplatí dvaatřicet a ne dvanáct, mysleli si zřejmě. Nová reforma pod taktovkou ODS má konečně přinést rovnou daň – všichni zaplatí stejné procento.

Neviditelné odvody
Skutečně unikátním fíglem jsou ovšem odvody, rozdělené mezi zaměstnance a zaměstnavatele. Zatímco zaměstnanec zaplatí ze svého platu sociální pojištění ve výši 8 % a zdravotní pojištění ve výši 4,5 %, zaplatí zaměstnavatel za tu drzost, že někoho zaměstnává, a dotyčný tudíž nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ale naopak platí státu daně, ještě 26 % na sociálním a 9 % na zdravotním pojištění. Pokud tedy máte hrubou mzdu 20 000, stojíte zaměstnavatele 27 000.

Super superhrubá mzda
Politici spíše pravicoví přišli s návrhem, aby se tento poněkud klamáním občanů zavánějící systém změnil alespoň v tom, že zaměstnanec na své výplatní pásce neuvidí takzvanou mzdu hrubou, ale superhrubou – to jest celkovou částku, kterou zaměstnavatele stojí. Jenže logika zřejmě do daňového systému nepatří – a tak titíž politici teď navrhují, aby se daň neplatila z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy – tj. zaměstnavatel vám strhne daň vypočítanou i z peněz, které v životě neuvidíte, protože je za právo vás zaměstnávat platí státu.

Současné politické spory už se vedou jen o to, jak vysoká bude ona daň ze superhrubé mzdy a jaké budou slevy na dani. Podle posledních zpráv to vypadá, že příští rok budeme platit 15 % ze superhrubé mzdy a v roce 2009 už „jen“ 12,5 %. Hezky nízce vypadající čísla jsou ovšem jen prázdnou bublinou, chceme-li srovnávat se současnou daní, musíme je převést na daň z hrubé mzdy, a to je 23,1 a 19,5 %. Tato čísla už ve srovnání s původními 12 % z hrubé mzdy pro osoby s nízkým příjmem nevypadají zdaleka tak líbivě.

SOUTĚŽ!!!
Co myslíte, projde dnes nebo zítra daňová reforma sněmovnou? Tipněte si! Od tohoto okamžiku až do 15:00 dnešního dne můžete sem (klikni) psát své tipy!

A na co že můžete sázet?
a) sněmovna návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů schválí do 12:00 22. 8.
b) do 12:00 22. 8. ho zamítne
c) do 12:00 22. 8. nerozhodne

Ze správně tipujících vylosuji vítězku, která od nás obdrží balzám ELSÉVE od L'Oréal Paris.

Co si myslíte o reformě? Vyhovuje Vám? Nebo byste uvítala jinou reformu? Jakou? Co říkáte na výpočet daně ze superhrubé mzdy?

Reklama