Parní válec, který nikam nespěchá. Umí si počkat, ale ze své cesty se neodchýlí. To je Kozoroh. Pevný a stálý. Nerad ustupuje. Pojme-li vás za přítele, můžete se na něj spolehnout. Jeho období nastalo právě teď!


Tito lidé bývají pevní, prakticky založení a poněkud těžkopádní. S rozhodnutím nespěchají a vše mají promyšleno do detailu. Kozoroh je jedno z nejpragmatičtějších znamení zodiaku. Tito lidé dokážou i v nejvyhrocenějších situacích zachovat chladnou hlavu. Jsou vážní jako hráči šachu. Drobným problémem Kozorohů je fakt, že jak jsou střízliví a jak pevně stojí nohama na zemi, tak je s nimi také těžké hnout. Jejich emoce jsou zatlačeny hluboko do duše a jejich průchod pokládají často za slabost. Dokážou být neskutečně chladní a necitliví. Nepřátele likvidují promyšleně a systematicky. Necítí v takových případech náznak lítosti.
Pojme-li vás ovšem Kozoroh za přítele, máte nejspolehlivějšího druha, jakého můžete mít. Vaši nepřátelé budou i jeho nepřáteli. Bude za vámi stát jako zeď.


Žena Kozoroh
– Zbraní ženy Kozoroha budou bezesporu oči. Výrazný, pozorný, čistý a jakoby rentgenový pohled jejích často tmavých očí bývá tím, čím zmrazí každého. Je to vzor praktické elegance a střízlivé originality. Není nijak ukecaná, řídí se heslem „Neříkej vždy, co víš, ale snaž se vědět, co říkáš.“ Působí chladně a s odstupem. Je to ale jen první pohled.
Žena Kozoroh své soukromí zpravidla přísně střeží a otevírá až tehdy, má-li důvěru. A tu získat není snadné. Názor si dělá sama a pomalu. Ten, kdo jí ublíží či ji zklame, může se připravit na pomalou, ale jistou likvidaci. Jde si za svým jako parní válec. Kdo chce, může uhnout. Neuhne-li, bude převálcován. Čas měl.


Muž Kozoroh – Jako nadřízený asi nebude pro své kolegy právě zdrojem zábavy. Jeho práce bude na prvním místě tak jako doma jeho dům. Má vysoké nároky na okolí a vyžaduje disciplínu. Sám je disciplinovaný. Kozorozi mají rádi praktické a technické obory, ale uplatní se vlastně kdekoli, kde budou pracovat s pílí a vytrvalostí. Kozoroh se kontroluje snad i ve spánku. Jeho kondice bývá často výborná a má rád tělesný pohyb. Jakmile nějakou věc pojme za správnou, neodervete ho od ní, leda byste ho zabily. Kozoroh má rád děti, ale těžko bude poletovat po lukách a lovit motýly. To si spíš umím představit, jak je soustředěně špendlíčky napichuje na polystyrenovou podložku. J

Zamilovaný Kozoroh – Umí čekat i hodně dlouho. Je vytrvalý a nespěchá. Prakticky vás pomalu udolá. I kdyby tak vypadal, nevzdal to, jen si připravuje půdu. Válcuje si cestu k vám. Bývá věrný, protože by v opačném případě vypadal, že udělal chybu, a chyby neodpouští ani sobě. Jako milující partner sice působí poněkud chladně, ale milovat umí pevně. Jen je to těžko někdy poznat. Má rád tajemství a umí je uchovat. Neslibuje, co nemůže splnit, a je toho málo, co by splnit neuměl. Skoro všechno nakonec povolí před jeho silou a vytrvalostí. Jakmile ztratíte lásku Kozoroha, v drtivé většině případů už ji nelze znovu získat.

Jak si sednou?

Kozoroh s Kozorohem je trochu o střetu zájmů, ale také mnohdy o pevném a trvalém souznění i poutu. Hlavně se mezi tyhle dva nepleťte. Rádi řeší věci bez obecenstva.

Srdnatý a pokrokový Vodnář si vedle Kozoroha brzy okouše nehty až k loktům od samé nudy. Potřebuje poznávat a konat. Kozoroh chce předně klid a rozvahu. Ale všechno je možné.

Rybu by asi většina Kozorohů pokládala za mimozemšťana, který se pohybuje někde za sklem. Ryba vyhodnotí Kozoroha jako energetického metráčka, který jen stěží chápe její pocity a potřebu hlubokého souznění. Mám kamarádku Rybu, která chodila pár týdnů s Kozorohem. Nezapomenu na její slova: Připadal mi jako kus špalku. Po mém emotivním monologu na téma ubohý děti v Kosovu pravil, že jezdim v prosinci na letních gumách. Je to kamenožrout.

Se Skopcem by Kozoroh prakticky mohl vytvořit zajímavý pár, je ale lépe, když je Kozorohem muž. Žena ve Skopci ho motivuje a zahřívá.

Býk často vyhledává společnost Kozoroha, snad pro podobnost povah a názorů na svět. Také se ale často rozcházejí. Možná kvůli tomu samému. Vztah je hodně zemitý a může být brzy nudný.

Blíženec a Kozoroh je jako cihla a pírko. Dost těžko by spolu byli, i když s ohledem na asc. jsou i takové dvojice. Blíženec je všudybyl, zatímco Kozoroh neopouští, co je fungující.

S emotivním a citlivým Rakem bude mít zemitý a necitlivý Kozoroh asi plná kopyta práce. Jeho nálady a přívaly citů by ho mohly, jak se říká, pěkně točit. Je proto lépe, když Rak bude žena. Kozorožka by mohla muže Raka vyhodnotit jako bačkoru.

Lvu by mohl Kozoroh učarovat především spolehlivostí a pevnou povahou. Král má rád to, co je trvalé. Naopak pro Kozoroha bude občas Lev trochu adrenalinový zážitek. Jeho touha být středem pozornosti bude zkouškou nervů zemitého Kozoroha.

Pro Pannu je Kozoroh dobrý a spolehlivý partner a znám hodně těchto dvojic. Úplně nejlépe to funguje, když je Kozorohem žena.

Váhy a Kozoroh je také časté spojení. Porozumí si. Váhy jsou tolerantí a nevyžadují neustálou změnu. Potřebují ale pozornost a lásku. Pokud je Kozorh ve vztahu schopen ventilovat city, budou si rozumět.

Štír je manipulátor a vytváří závislost takovou, na kterou je krátký i pevný Kozoroh. Ani si nevšimne, že už dávno neloví on Štíra, ale že Štír si udělal maňáska z něho. Je-li navíc Štírem žena, je prakticky dokonáno.

Střelci bude Kozoroh připadat málo hybný, těžkopádný a příliš pragmatický. Brzy by mohl mít pocit, že mluví vlastně jinou řečí. Je tu veliká rozdílnost energií i názorů. Také etika je u každého jinde. Co ovšem u některých nejde energeticky, to zvládnou ascendenty a postavení Venuší. Takže „nikdy neříkej nikdy“.

Sex – Kdo si příliš nepotrpí na žužlání ušních boltců a sladké švitoření, tomu se jistě valící se magma v podobě Kozoroha bude líbit. Sex trvá zpravidla dlouho, aby se nic nevynechalo. Kozoroh jde na to technicky a má strategii. Nebrání se ani novinkám, ale musí se mu chtít. Oběti po něm nechtějte. Pokud ho bolí hlava, raději vás praští do té vaší, aby vás také bolela, než by vykonal nějaký ústupek. Kozoroh má ale sex rád. Je to pro něho především péče o tělo, rozcvička i zkouška vytrvalosti. Při milování zpravidla soustředěně mlčí. J


Dítě Kozoroh – Není dítěte Kozoroha. Jsou to malí dospělí. Snad žádné děcko se k vám od útlého věku nebude stavět tak vyspěle jako Kozoroh. Bez problému pochopí cokoli, co se děje. Vaše nálady, důvody i slabosti. Nic nestavte „až budeš větší“. Tím byste malého rohatého hluboce urazili a myslel by, že ho klamete. Máte v něm ochránce i kritika. Nikdy, pokud vás má rád, na vás nenechá sáhnout. Je statečný a nezapomíná. Nejoblíbenější hračkou pro malého Kozoroha bude to, s čím si hrajete vy. Hodně věcí tyhle děti nemusíte učit. Stačí, když je vidí. Jsou inteligentní a pozorné. Neznám dítě Kozoroha, které by se nějak zvlášť vinulo kolem nohou svých rodičů. Neradi recitují a málo se mazlí. Zklamaná důvěra těchto dětí je problém na hodně dlouho.


Slavní Kozorozi
Vlasta Fialová, Jiří Sovák, Jaroslav Vojta, Eduard Bass, David Bowie, Kevin Costner, Martin Luther King Karel Čapek, Marlene Dietrichová, Johanka z Arku, Annie Lenoxová, Jack London, Richard Nixon, Louis Pasteur, Edgar Allan Poe, Elvis Presley,Benjamin Franklin.

Chtěli byste Kozoroha?