Nejčastěji se ptáte, na níže uvedené otázky. Budeme rádi, když pro vás budou odpovědi inspirativní, pokud řešíte stejný problém. Navíc, kožní mykóza může být zaměňována i za jiná onemocnění kůže a tím, že se neléčí správně může problém ještě zhoršovat.
p1.jpg

1. Kde všude na těle se mohou kožní plísně objevit?
pl4.jpgV každé lokalizaci, kde je kůže – na břiše, zádech, nohách, ruce, podpaží, za ušima, na krku, obličeji, zkrátka všude… i na kůži intimních partií.

2. Zaměňují se často s jinými kožními problémy? Jak je bezpečně poznáme?
Někdy k záměně může dojít. Plíseň bývá často dobře ohraničená, ale pro laika je někdy těžké ji rozpoznat.  Proto neváhejte s návštěvou lékaře. Ten naopak plíseň určí velmi rychle a doporučí i správnou léčbu.

3. Na trhu jsou přípravky ve formě mastí, krémů a roztoků, na jaká místa je dobré použít jakou formu přípravku?
Mast na nehty, krémy na suchá šupící se ložiska, roztoky a spreje / většinou na alkoholové bázi/ do oblastí s možnou zapářkou (podpaží, stehna, kožní valy) a do ochlupených/ ovlasených částí kůže.

4. Jaké přípravky jsou nejznámější?
Mezi dobře známé patří přípravky s účinnou látkou klotrimazol, bifonazol, naftifin a další. Při návštěvě lékárny, či v online lékárnách je z čeho vybírat. Důležité je se řídit hlavně šíří účinku - tzn. na jaké mikroorganismy je daný přípravek vhodný. Čím jich je více (přípravek má širší spektrum účinku), tím snáze dojde k pokrytí léčby plísně různého původu, případně dalších škodlivých mikroorganismů. Přípravky je nutno aplikovat i po vymizení příznaků, aby nedošlo k návratu onemocnění.

5. Velmi náchylným místem, kde plísně často napadají kůži jsou chodidla. Jak ji poznáme?
Na ploskách, či v meziprstí je kůže nejprve suchá a olupuje se. Tehdy moc pozornosti problému nevěnujeme. Je to škoda, protože by se s léčbou mělo začít co nejdříve. Postupně se přidává začervenání a svědění postižených míst. Pak se začínáme škrábat a hrozí zanesení další infekce. A také rozšíření té stávající na další místa na těle. Postižená místa pak mohou mokvat a zapáchat. 

6. Nohy jsou ale často po většinu dne v uzavřeném a vlhkém prostředí. Dá se díky tomu plíseň nadobro odstranit?
pl2.jpgUzavřené, teplé a vlhké prostředí je úplně ideální pro život plísní a šíření nákazy. Proto je vhodná pravidelná hygiena (ne přehnaná), čisté prádlo (ideálně bavlněné) a také větrání náchylných či již postižených míst. Léčba trvá 2-4 týdny, a to je doba, po kterou je vhodné nosit otevřenou obuv a ideálně se vyvarovat vlhkému prostředí.

7. Drží se plísně i uvnitř bot? Dají se boty nějak „dekontaminovat“ od houževnatých mykóz?
Ano, uvnitř boty někdy plísně přežívají celkem dlouho. Obuv se dá ošetřit speciálními spreji, obsahují dezinfekční přísady nebo ionty stříbra. Je potřeba se pravidelně o obuv starat i zevnitř a také boty střídat.

8. Když boty přestaneme na nějaký čas nosit, může se plíseň sama zlikvidovat tím, že prostředí nebude vlhké?
Abychom měli jistotu, museli bychom je zevnitř ošetřit vodou nad 60stC. Případně použít spreje na odstranění plísně z vnitřku bot. Tím, že je necháme jen tak na vzduchu plíseň úplně nezničíme.

9. Jak dlouho plíseň přežije například v koberci a jaké prostředí plíseň zahubí?
Ve formě spor docela dlouho. Čeká na vhodné podmínky a jakmile se vyskytnou šup a už se množí, roste a škodí.

10. Mohou mít zasaženou kůži na nohou i děti?
Ano, mohou

11. Když se někdo například hodně potí, může mít i v oblasti podpaží mykózu?
Ano i podpaží je místo častého výskytu

12. Jak poznáme, že máme plísní napadenou kůži v oblastech třísel a jak tady plísně mohou „vyrůst“?
Mykóza v tříslech se častěji vyskytuje u mužů. Šíří se také na stehna, hráz, podbřišek i do intimní oblasti. Tato infekce se přenáší z kůže na nohou a také z nehtů. Na tříslech vznikne svědivé červené ložisko, které začne pomalu postupovat do okolí prostřednictvím červeného lemu tvořeného pupínky a puchýřky.

Jak poznáme plíseň na nohou a kde všude se může vyskytnout?

Plíseň na nohách tzv atletická noha nebo mykóza nohou nebo dermatofytoza nohou je vysoce nakažlivé infekční onemocnění kůže.

Může se vyskytovat jako suchá šupící se forma – olupuje se např. povrch chodidla a k tomu je místo zarudlé, často ohraničené a svědí.

Další forma může být puchýřkovitá. Příjemná není ani jedna. Často se vyskytuje plíseň mezi prsty a to mezi 3.-4. prstem.

Když ji nezačneme léčit včas, může se přidat i mokvání a zápach
(známka toho, že plísní oslabenou pokožku napadly i bakterie).

13. Může se stát, že plíseň odezní sama od sebe?
Ne, naopak má tendenci k šíření.

14. Když někdo plíseň neléčí, co si tím může přivodit? Má i nějaké vedlejší negativní vlivy na lidské zdraví?
Neléčená mykóza může přerůst do chronického stádia a její léčba může být pak zdlouhavá a náročná. Navíc se může šířit i na další části těla. Byt se to zdá být banální onemocnění, jeho neléčení je může mít rozsáhlý negativní dopad na kvalitu života pacienta.

15. Jaká je důležitá rada pro léčení kožních plísní?
Důležité je dodržovat prevenci - prát prádlo na 60 st, udržovat tělesné partie v čistotě, nosit bavlněné oblečení, nechávat kůži větrat, dobře se stravovat.  Když se vůbec nenakazím je to ideální. Když už k nákaze došlo, ideálně začít s léčbou co nejdříve, pokračovat v ní i po odeznění příznaků a to až 2-4 týdny a začít s preventivními opatřeními. Když se mi „plíseň“ na kůži nezdá, nebo nereaguje na léčbu – navštivte lékaře.
IN21-097-Canespor-banner-1000x200-3-krem.jpg

Naše články

Další zajímavé informace najdete ZDE:

Komerční sdělení

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Canespor 1x denně 10 mg/g krém/ kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku bifonazol.
 

Reklama