Nepříjemná a vleklá infekční choroba, která může postihnout kteroukoli část vašeho těla. Tak by se dala charakterizovat kožní plíseň. Kdy a kde se jí můžete nakazit, jak ji poznáte a jak se jí zbavíte? Nejen to nám prozradila doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Kolik existuje druhů kožních plísní?
Mezi původce kožních infekcí patří 25 patogenních druhů dermatofytů. V celé Evropě, a tedy i naší republice je nejčastější druh zvaný Trichphyton rubrum. Ten se přenáší z člověka na člověka a vyvolává především infekce na chodidlech, v meziprstích nohou a na nehtech. K tzv. zoofilním dermatofytům patří např. druh Microsporum canis, je častější u dětí a přenáší se z drobných zvířat. 

skin

Je plíseň nehtů a pokožky tatáž? Může se tedy přenést například z nehtu na pokožku?
Ano, plíseň nehtů a pokožky je vyvolána stejným druhem. Vyvolavatel infekce se nejčastěji uchytí v meziprstích nohou a odtud se přenáší na nehty nohou, vzácněji na ruce nebo do třísel.

Jaké jsou příznaky kožní plísně?
Záleží na původci. Jak již bylo řečeno, antropofilní plísně (přenosné z člověka na člověka) postihují nejčastěji meziprstí nohou a chodidla, kde se projevují svěděním, olupováním, někdy trhlinami. Nehty postižené plísní ztrácejí lesk, bývají žlutě zbarvené, ztluštělé, drolivé. Mnohem častěji jsou postiženy nehty nohou než rukou.

Zoofilní druhy (přenesené ze zvířat) vyvolávají ložiska kdekoliv na těle, jsou častější u dětí. Ložiska bývají okrouhlá nebo oválná, růžová, mají vyvýšený okraj a jemně se olupují. Postižení vlasaté části hlavy bývá také častější u dětí.

Hovořila jste o plísni pokožky na nohou – může být i jinde, než v meziprstí, kde bychom ji asi nejčastěji hledali?
Na chodidlech event. na nártech, později na nehtech nohou. Dalším místem, kde se mykóza často objevuje zvláště u mužů, jsou třísla a vnitřní plochy stehen.

Kdy máme k nákaze větší predispozice?
Vzhledem k tomu, že se dermatofytům daří ve vlhkém prostředí, jsou více ohroženy osoby, které nosí většinu dne uzavřenou sportovní nebo pracovní obuv, ve které se nohy potí. Dále osoby, které navštěvují veřejná koupaliště, sauny a jiné rekreačně lázeňské provozy, tedy místa, kde lidé chodí bosi. Větší predispozici k mykózám nohou a nehtů mají také starší lidé, kteří trpí poruchou periferního prokrvení nohou nebo diabetem.

Jak dlouho plíseň přežije například v koberci a jaké prostředí plíseň zahubí?
Houbám se dobře daří v místech s vyšší vlhkostí. Je třeba si uvědomit, že odloučené kožní šupiny a části nehtů jsou infekční několik měsíců. Pokud se tato infekce přenese na kůži, přispívá k jejímu šíření nošení neprodyšné obuvi. Z koberců je lze odstranit běžným vysáváním, z podlah vytíráním.

Může se stát, že někdo plíseň nechytí, i když je možné nákaze vystaven?
Ano, může se to stát a stává se to velmi často, záleží na individuální obranyschopnosti daného jedince.

Může naopak k postižení plísni dojít, aniž bychom se od někoho nakazili? Tedy jen vinou špatné hygieny?
Plísně jsou infekční nemoci, takže se obvykle nakazíme kontaktem se sporami plísní v místech, kde lidé chodí bosi. Nakazí se i lidé, kteří dbají na čistotu, významnou roli hraje stav obranyschopnosti daného pacienta. Špatné hygienické návyky také samozřejmě hrají roli, ale ne tu nejpodstatnější.

Zmínila jste, že se nakazí i čistotní lidé. Časté mytí tedy skutečně nemá žádný vliv?
V mykologii platí, že časté mytí plísním nezabrání v jejich šíření. Podstatné je, abychom po koupeli řádně vysušovali meziprstí nohou i chodidla, nosili pokud možno otevřenou obuv, často měnili ponožky. Při zvýšeném pocení je vhodné používat antimykotické zásypy. Nejvíce ohrožené je meziprstí u malíku, kde můžeme počínající mykózu snadno přehlédnout. Zpočátku se zde projevuje jen drobným olupováním a svěděním.

skin

Existuje na těle místo, kde plíseň nemůže být?
Může se vyskytnout kdekoliv.

V jakém případě se plíseň vyskytuje na hlavě, v místě kolem vlasů? Jak se přenáší?
Mykóza vlasaté části hlavy se vyskytuje u dětí do puberty, u dospělých je vzácná. Po pubertě se vlasy zvýšenou činností mazových žláz přirozeně mastí a tento maz působí protektivně proti houbové infekci. U prepubertálních dětí postižených mykózou se ve vlasech objevují ložiska s částečně ulámanými vlasy a jemnými šupinami, vzácněji se tvoří hlubší zánětlivé infiltráty. Infekce bývá v Evropě nejčastěji přenesena ze zvířat, ale může se šířit i prostřednictvím hřebenů a infikovaných ručníků.

Jak moc se může plíseň pokožky rozšířit?
Šíření mykotických infekcí není obvykle tak rychlé jako u bakterií. Například šíření z meziprstí nohou na nehty nohou trvá několik měsíců. Je důležité začít aplikovat antimykotika včas a používat je pravidelně. Mykózy jsou spíše chronické a vyžadují dlouhodobou léčbu, často se vracejí.

Může se stát, že plíseň odezní sama od sebe?
Ano, může odeznít sama, ale není to obvyklé. Většinou se šíří a postihuje další oblasti těla.

Když někdo plíseň neléčí, co si tím může přivodit? Má i nějaké vedlejší negativní vlivy na lidské zdraví?
Mykóza v meziprstích vede ke vzniku trhlin na kůži a může se stát bránou vstupu pro bakterie, častou komplikací je streptokoková infekce dolních končetin, tzv. růže (erysipel), kterou je nutno léčit antibiotiky.

Co má vliv na zhoršení plísně pokožky?
Vlhké dlouhotrvající mikroklima, například v uzavřené obuvi.

Jak tedy s plísní co nejúčinněji bojovat?
Nejdůležitější je prevence. Na podlahách společných sprch, umýváren, fit center, v saunách a kolem bazénů bychom měli nosit vlastní snadno omyvatelnou obuv. Nedoporučuje se půjčování cizích bot. Již při pocitu svědění v meziprstích nohou začít neprodleně používat antimykotické léky. Kůži po koupeli řádně vysušovat.

Jestliže tedy existuje více druhů plísní, působí dostupné produkty z lékáren na všechny, nebo jsou některé léčbě imunní?
Antimykotika, která jsou dostupná v lékárnách, působí na všechny druhy dermatofytů.

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama