INZERCE

Kožní mykóza (lidově plíseň)je onemocnění kůže způsobené nejčastěji houbami, takzvanými dermatofyty. Může postihnout kůži na končetinách i dalších částech těla, pokožku obličeje, ovlasenou část hlavy i nehty na rukou nebo nohou. Kožní mykózy jsou nejen zdravotním, ale i estetickým problémem, za který se mnoho lidí stydí. Jelikož se jedná o infekční onemocnění, lidé trpící mykózou vystavují navíc riziku nákazy i své okolí.

Mohlo by se zdát, že kožní mykóza je především letním problémem. Onemocnění si však roční období nevybírá a sužuje nás i během chladnějších dní. I když se mohou problémy s kožní mykózou přes léto zlepšit, nemusí to bohužel vždy signalizovat vyléčení. S příchodem podzimu, nástupem plných bot a méně prodyšného oblečení se mykóza může opět ozvat v plné síle. Léčbu kožní mykózy je důležité zahájit včas, má totiž tendenci stát se chronickou. V tom případě je léčba náročnější a trvá déle. Pro léčbu plísně kůže a nehtů je vhodný například volně prodejný přípravek Exoderil®.

 Exoderil®

Podle ankety provedené serverem žena-in.cz* více než třetina dotazovaných odpověděla, že nerozpozná příznaky mykózy pokožky. Téměř polovina respondentů neví, že při mykóze může být kůže popraskaná a olupovat se. Mezi další možné příznaky se řadí nepříjemné svědění nebo suchá kůže se šupinkami či puchýřky. Pouze třetina dotazovaných je obeznámena s tím, že se při mykóze mohou objevit na kůži červené skvrny a že mykózu v oblasti chodidel a meziprstí může doprovázet i nepříjemný zápach. Téměř 40 % respondentů si není jistých, že poznají mykózu nehtů, tzv. onychomykózu. Onychomykóza postihuje častěji nehty na nohou, především palec či malíček. Nehet bývá matný, bělavý, nažloutlý či hnědavý, lomivý, drolivý a může docházet k jeho odlučování od nehtového lůžka. Rozvinuté onemocnění může být bolestivé, zejména při pohybu v uzavřených botách, které na postižený nehet vyvíjejí tlak.

Z průzkumu* dále vyplývá, že pro 38 % dotazovaných je novou informací to, že kromě rukou, chodidel a nehtů může mykóza postihnout i další části těla jako pokožku hlavy a celého těla nebo vousy. Informace o mykózách získávají respondenti nejčastěji z internetu, od lékařů a lékárníků. Pětině dotazovaných je však trapné se na léčbu kožní mykózy v lékárně dotázat. 92,5 % dotázaných považuje mykózu za estetický problém. Při podezření na mykózu jen minimum lidí nepodniká žádné opatření. Většina dotazovaných postupuje nejčastěji tak, že si koupí přípravek bez lékařského předpisu a začne s léčbou, poradí se s lékárníkem, či navštíví lékaře. Nejoblíbenějšími formami léčby jsou podle průzkumu mast, krém a roztok.

 Exoderil®

Volně prodejný antimykotický přípravek Exoderil® obsahuje účinnou látku naftifin. Klinický účinek naftifinu se projevuje rychlým ústupem příznaků zánětu, zvláště svědění. Jeho výhodou je, že je dostupný ve formě krému i roztoku a lze ho používat jak při léčbě dospělých, tak dětí. Roztok je obzvlášť vhodný při léčbě mykóz ve vlasové části hlavy, velmi dobře se hodí i pro léčbu onychomykózy. Krém i roztok se aplikují na postižené, dokonale očištěné a osušené místo jednou denně, v případě plísňového onemocnění nehtů se doporučuje aplikace dvakrát denně. Při léčbě je důležité být trpělivý a Exoderil® aplikovat ještě minimálně další dva týdny po vymizení příznaků.

Doporučená maloobchodní cena 10 ml balení přípravku Exoderil® kožní roztok je 149,- Kč, cena 20 ml balení přípravku Exoderil® kožní roztok je 234,90 Kč. Doporučená maloobchodní cena 15 mg balení Exoderil® krém je 119,- Kč, cena 30 mg balení Exoderil® krém je 185,- Kč.

Exoderil® je volně prodejný lék k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Více informací na www.sandoz.cz

* anketa provedená serverem žena-in.cz, červenci až srpnu  2016, 1000 respondentů

Reklama