Kožní mykóza, lidově plíseň kůže, je infekční onemocnění kůže způsobené dermatofyty, houbami rychle se množícími zvláště v teple a vlhku. Může zasáhnout kůži na těle, obličeji, ovlasenou část hlavy nebo nehty na rukou a nohou. Vedle zdravotních obtíží představuje kožní mykóza i estetický problém. Mnozí lidé se za ni stydí a otálejí s rozhodnutím poradit se s lékařem či lékárníkem. Včasná léčba je přitom velmi důležitá pro rychlé zbavení se problému. Pro léčbu plísně kůže a nehtů je vhodný například volně prodejný přípravek Exoderil.

exo Exoderil - volně prodejný přípravek na léčbu kožních plísní

Exoderil je antimykotikum s léčivou látkou naftifin. Vedle protiplísňového účinku má naftifin také antibakteriální účinek proti různým grampozitivním a gramnegativním organismům, které se obyčejně vyskytují ve spojení s plísňovým onemocněním. Klinický účinek naftifinu se projevuje rychlým ústupem příznaků zánětu, zvláště svědění.

Exoderil se používá k léčbě plísňových onemocnění kůže nebo kožních záhybů, meziprstových plísňových onemocnění, plísňových onemocnění nehtů, onemocnění kůže způsobených kvasinkami, léčbě onemocnění pityriasis versicolor projevujícím se olupujícími se skvrnami na kůži či k léčbě mykóz způsobených druhotnou bakteriální infekcí a zánětlivých kožních plísňových onemocnění.

Exoderil mohou používat děti i dospělí. Je dostupný ve formě krému a roztoku. Formu lze zvolit na základě vlastních preferencí. Roztok je obzvlášť vhodný při léčbě mykóz ve vlasové části hlavy, velmi dobře se hodí i pro léčbu onychomykózy (mykózy nehtů).

Jelikož Exoderil, ve formě krému i roztoku, rychle proniká do kůže a je přítomen v různých kožních vrstvách v dostatečných koncentracích, je možné používat ho 1krát denně. Při plísňové infekci nehtů se doporučuje aplikace 2krát denně. Aby se zabránilo opakování onemocnění, v léčbě by se mělo pokračovat ještě nejméně 2 týdny po vymizení příznaků či obtíží.

Projevy kožních mykóz

Kožní infekce se mohou projevit jako začervenání, svědění, olupování nebo praskliny kůže. Na nohou zpravidla dochází k popraskání nebo tvorbě šupin na kůži, ale může se též objevit mírný otok, puchýřky nebo mokvající vřídky. Na těle, hlavě, krku, obličeji nebo pažích obvykle vypadá jako kruhovité oblasti s červenou vyrážkou, ale mohou se vyskytovat také šupinaté oblasti způsobující svědění. Dalším příznakem mykózy mohou být olupující se oblasti, které bělají z  důvodu ztráty pigmentace. Tato místa jsou nápadná zejména v létě, protože se okolí postižených oblastí opaluje normálně.

Houbová infekce nehtů (onychomykóza) se pozná podle změny tvaru, barvy a struktury nehtu. Nehet zesílí, ztratí lesk a zkroutí se. Infekce se může snadno rozšířit i na okolní nehty. Onychomykóza je nejen nepříjemným estetickým problémem, ale i infekčním onemocněním přenosným na jinou osobu. Léčbu onychomykózy antimykotikem Exoderil je vhodné doplnit ošetřením zdravotnickým prostředkem Exonailner (lak na nehty 2v1).

exo

Exonailner Lak 2v1 - zdravotnický prostředek k léčbě plísňových infekcí nehtů

Zdravotnický prostředek Exonailner Lak 2v1 je novinkou v léčbě plísňových onemocnění nehtů. Jedinečný nosný systém umožňuje složkám přípravku proniknout do nehtu, kde dojde k vytvoření podmínek nepříznivých pro původce plísní. Exonailner Lak 2v1 navíc obsahuje zesvětlující složku, která pomáhá upravit vzhled infikovaného nehtu a dodává mu lesk. Nově vyrostlý nehet chrání před infekcí.

Lahvička přípravku Exonailner Lak 2v1 o obsahu 5 ml stačí na přibližně 300 použití. Jeho doporučená maloobchodní cena je 329 Kč.

Volně dostupné antimykotikum Exoderil je k dostání v kamenných i internetových lékárnách ve formě krému a roztoku. Doporučená maloobchodní cena 10 ml balení přípravku Exoderil kožní roztok je 164 Kč, u 20 ml balení přípravku Exoderil kožní roztok je 268 Kč.

Doporučená maloobchodní cena 15 mg balení Exoderil krém je 119 Kč a u 30 mg balení Exoderil krém je 195 Kč.

Exoderil je volně prodejný lék k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Více informací na http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0208317&tab=texts

Reklama