63b2cf25a7155seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Co je kožní bariéra
Jde o horní vrstvu kůže, která ji chrání před škodlivými vlivy. Zároveň slouží jako takový zámek minerálů a vody, které pleť obsahuje a naším cílem je, abychom je v pleti udrželi. Kožní bariéra se neustále obnovuje, ale musíme obnovu podpořit. Kožní bariéra se dá také celkem jednoduše poškodit.

Co poškozuje kožní bariéru?
K poškození dochází vlivem chlóru, mrazu, slunečního záření, změn teplot, slanou vodou nebo větrem, to příliš nemůžete ovlivnit. Pak na naší pleť může negativně působit to, jak se o ni staráme, například nedostatečné nebo naopak příliš časté čištění pleti, drsný peeling, dráždivé látky v kosmetických produktech, nevhodné produkty nebo holení.

Jak poznat narušenou kožní bariéru
Pokud vás pleť pne, je příliš suchá, šupinkovatí, nebo naopak produkuje až příliš mazu, je citlivá, červená a problematická, jedná se o jasné znaky poškozené kožní bariéry.

Jak ji obnovit?
Pokud máte narušenou kožní bariéru a máte problémy, které jsou výše uvedené, řiďte se následujícími pravidly, abyste obnovili vrchní vrstvu. Používejte pouze šetrnou kosmetiku a snižte počet používaných produktů na minimum. Do své pečující rutiny zařaďte i produkt s SPF a zařaďte vhodné doplňky stravy, abyste podpořili obnovu pleti. Mezi ty patří zinek, selen, kyselina hyaluronová, vitamín C nebo astaxanthin.

Doporučujeme také navštívit dermatoložku, která pleť do hloubky vyčistí, zhodnotí její stav a poradí vám, jak se o ni správně starat. Kosmetičky nebo dermatoložky mají k dispozici produkty, které dokážou natolik pleť vyživit, že bude kožní bariéra rychle obnovena. Pokud tedy máte pocit velkého narušení horní vrstvy pleti, neváhejte navštívit odborníka.

Zdroj: Lobey, Cerave, Kiehl´s