1) Stále více dospělých i dětí přichází k lékařům s alergií na bílkovinu kravského mléka – kasein. Tato alergie může trápit dokonce i malá miminka, která jsou plně kojena. Stačí, aby kravské mléko konzumovala maminka, do jejíhož mléka bílkovina přechází. Pokud dělá potíže konkrétně kasein alfa S1, můžete kravské mléko nahradit kozím. To ho totiž neobsahuje, takže řadě alergiků nečiní problémy.

2) Dělá vám potíže trávit laktózu? Kozí mléko jí obsahuje o deset procent méně než kravské. Jestliže ale trpíte intolerancí na laktózu, přechod z kravského mléka na kozí vám nepomůže. 

3) V kozím mléce jsou mnohem menší tukové částečky, než v mléce kravském. To proto se tak moc podobá mléku mateřskému a lépe ho trávíme.

4) V kravském a kozím mléku se ukrývají stejné minerály a vitaminy. Kozí mléko však má vyšší obsah vápníku, fosforu a vitaminu D. Za kravským mlékem trochu pokulhává jen v obsahu kyseliny listové a vitaminu B12.

5) O kozím mléku se traduje, že je prevencí rakoviny. A něco na tom možná bude, protože organismus kozí si dokáže proti této civilizační chorobě vytvořit protilátky. Nikdy jí neonemocní.

6) Trpíte na migrény? Zkuste kravské mléko nahradit kozím. Mnoho žen na něj z tohoto důvodu nedá dopustit. Prohlašují, že jejich migrény jsou mnohem méně časté a intenzivní.

7) Kozí mléko má prokazatelně protizánětlivé účinky a také nabudí váš imunitní systém.

8) Blahodárných účinků kozího mléka na pleť hojně využívá kosmetický průmysl. Pokožku regeneruje, zvláčňuje a udržuje ji pružnou. Navíc zpomaluje proces stárnutí a chrání ji před škodlivinami z životního prostředí. Zároveň dokáže mírnit ekzémy či akné.

9) Kozí mléko působí hojivě na onemocnění trávicího traktu a díky schopnosti neutralizovat ozdravuje také játra a slinivku.

10) Koza má mnohem méně tučné mléko než kráva. Takže pokud držíte redukční dietu, určitě to oceníte.

Odrazuje vás i přes uvedené důvody od pití kozího mléka to, že páchne? Jak které! Tak tady hodně záleží na tom, v jakých podmínkách jsou kozy chovány, čím se živí, ale také na genetické výbavě každé z nich. Jsou i takové, jejichž mléko byste od toho kravského jen těžko rozeznaly. Tak odhoďte předsudky a s chutí do toho!

Čtěte také:

Reklama