Zima se pomalu chýlí ke konci. Za chvíli bude čas odložit tlusté teplé péřové bundy a vytáhnout lehčí jarní kabát nebo sako. Stejně jako jakékoliv jiné zimní oblečení by se zimní svršky měly ukládat vyčištěné a vyprané.

čistírna

Na tipy, jak se o ně správně postarat, jsem se zeptala odborné konzultantky Elišky Kadlecové, která je v péči o materiály uznávanou odbornicí. Ať už tedy máte doma kabát z pravého peří, nebo čistě ze syntetických materiálů, následující řádky vám poradí, jak na to.

Čistírna, nebo praní?

U vycpávaných bund a kabátů záleží na tom, z čeho jsou vyrobeny. Pro správnou údržbu proto potřebujeme nejprve znát jejich složení. K tomu se stačí podívat na všitý štítek, na kterém mají dnes obchodníci povinnost uvádět procentuální podíly použitých materiálů.

V naprosté většině případů tak zjistíme, že uvnitř není peří, ale nějaký druh syntetického vlákna – nejčastěji jde o akryl. „Takový kabát můžeme při dodržení podmínek uvedených na štítku vyprat normálně doma v pračce. V případě, že jsou některá místa, jako rukávy nebo límce onošenější, a hrozí, že by se zapraly, stačí je přes noc namočit do vody s trochou pracího prostředku. Enzymy, které jsou v něm obsažené, se o špínu do rána postarají. Před praním je samozřejmě potřeba odepnout z kapuce lišku nebo umělý kožíšek. Možnost odepínání se tak určitě vyplatí hlídat, už když si kabát pořizujeme. Syntetické akrylové kožešiny se mohou prát v ruce, následně ale potřebují rozčesat, usušit a vykartáčovat.“

A jak je to s pravým peřím a přírodní kožešinou?

„Kabáty a bundy vycpávané peřím musí do čistírny. Stejně jako pravé kožešinové límečky a lemy kapucí. O ty se však – pokud vyloženě nepotřebují chemicky vyčistit – zvládneme postarat i doma. Vyplatí se je důkladně vyklepat a jemně vykartáčovat. Přes léto také potřebují uložit do ochranných obalů při použití specializovaných prostředků, které jim zabezpečí ochranu před moly.“

Za informace děkujeme Elišce Kadlecové, kunzultantce Fashion Days, která přednáší na několika textilních vysokých školách.

Čtěte také:

Jak udržujete své zimní bundy a kabáty vy, milé ženy-in? Dáváte i „péřovky“ do čistírny, nebo je perete doma? Kupujete bundy a kabáty už s ohledem na to, jestli se dají prát, nebo se musí chemicky čistit? Máte doma něco náročného na údržbu?

 Jak často během zimy bundy perete, nebo dáváte čistit? Máte nějaké fígly, jak na to?

Už jste něco nedopatřením zničila? Už vám někdy něco poškodily v čistírně? Reklamovala jste to? S jakým úspěchem?

Kam sezonní oblečení ukládáte? Dáváte je do speciálních pytlů a vakuujete, nebo je pověsíte do skříně na jiné místo?

Napište nám, podělte se o své zkušenosti a názory na: redakce@zena-in.cz 

 Co můžete získat za svůj příspěvek?

Zajímavou knihu „Se šarmem Pařížanky“ a výbornou kávu Carte Noire

cena

Reklama