Tak jako věnujete péči svým koženým botám, zapomínat byste neměli ani na ostatní kožené doplňky, které nosíte denně. Mezi ně bezesporu patří kožená kabelka. Abyste se ze své investice do kvality radovali dlouho, je dobré se o ni starat hned od začátku. Neboť tím, že jí budete věnovat čas a péči, udržíte hodnotu a vzhled svého nejcennějšího kousku.
Každodenní péče v kostce
Vaší luxusní kabelky si ceníte, proto jí věnujte i správný prostor, kam ji pokládáte. Pamatujte, že kabelka na zem nepatří. Odložte ji na židli vedle sebe nebo na závěsný háček ke stolu. Myslete také na její nosnost. I když do ní chcete dát celý váš svět, nedělejte to. Prospějete svým zádům i kabelce. Dejte si limit, co vše kabelka zvládne a co se vám bude nosit stále pohodlně. Kůže je kůže a může se protáhnout.
Foto: FOLBEUR
Zachovejte tvar
Jestliže svou koženou kabelku nenosíte, vycpěte ji, ať vám stále krásně drží tvar. Je to z toho důvodu, že bez výplně se kabelka překlesá, zohýbá a spadne na jednu stranu. Těmto jevům zamezíte tak, že si ponecháte po koupi kabelky výplň, s níž vám přišla. Použít můžete také hedvábný papír, noviny, nebo bublinkové výplně. V rámci lepšího uskladnění a vyšetření prostoru můžete menší kabelky vkládat do větších. Kabelky nevěšte do skříně za ucha, ale raději je mějte poskládané na poličce. Každou samostatně, žádné hromadění jednu na druhou.
Aby se vám nezaprášila a neulpívala na ní i jiná nečistota v době, kdy ji nepoužíváte, schovejte ji do textilních vaků. Dražší kabelky jsou v nich balené. Jestliže je nemáte, postačí i starý povlak na polštář. Nikdy ji neskladujte v plastu, igelitové tašce nebo plastovém pytli, neboť takový materiál zachycuje vlhkost a kabelka v nich nemůže dýchat.
Foto: Couch (Zalando). s. Oliver, Wiitchen, s. Oliver
Čištění kabelky vyžaduje citlivý přístup
Kabelku neperte a nečistěte žádným chemickým přípravkem. Chraňte ji před deštěm a celkově před vodou. Před prvním nošením je dobré kabelku nastříkat impregnací na kůži ve spreji. Chcete-li ji vyčistit, vždy se podívejte, z jakého je materiálu, a kupte k ní příslušný čistič. Pokud je kabelka špinavá, postačí navlhčený hadřík s tuhým mýdlem, čímž jemně očistíte nečistoty. Kožené kabelky držte dál od olejů, parfémů a velkého množství vody. Jejich skvrny či promočení kabelku nenávratně zničí. Pokud vám na kabelku kápne olej nebo stříkne parfém, snažte se skvrnu vysát suchým hadříkem. To samé platí i o čistění vnitřku kabelky – stopy po tužce, rtěnce, jídle zkuste smýt navlhčeným hadříkem či jemně přemněte v ruce textilní látku mimo kabelku. Každá kabelka má také různé spony, přezky, zapínání, patenty. I ty si zaslouží péči. Otírejte je navlhčeným hadříkem a pak vyleštěte suchým. Zipy a kování je dobré ošetřovat přípravky, které jsou určené na ošetření šperků.
Slunce a teplo do jisté míry nevadí
Kožené produkty skladujte mimo přímé sluneční světlo, které by mohlo způsobit vyblednutí barvy. Stejně tak je dávejte mimo umělé zdroje tepla, např. radiátory mohou způsobit jejich vysušení a popraskání. V menší míře vnější vlivy, jako jsou slunce a teplo, nevadí, ale nic se nesmí přehánět.
Foto: FOLBEUR
Vlhkost jí nesvědčí
Kožené kabelky obecně nemají rády vlhko. Proto je uchovávejte v textilním vaku a vložte do nich pytlíčky proti vlhkosti. „Dlouhodobé vystavení zvýšené vlhkosti může kůži nevratně poškodit. V případě, že prší, snažte se kůži zbytečně dešti nevystavovat. Když se i přesto stane, že zmoknete, pokuste se co nejdříve kůži vysušit. Stane-li se, že kůži více namočíte, co nejdříve ji vysušte za pomoci bavlněného hadříku, který absorbuje co nejvíce tekutiny a nechte zvolna uschnout. Nikdy nesušte za pomoci velikého zdroje tepla (fén, topení, kamna apod.), můžete tak kůži nenávratně poškodit. O kabelku se starejte speciálním voskem, který kůži změkčuje a vyživuje, nebo jiným přípravkem na ošetření kožených produktů. Jednou za dva tři měsíce se hodí i impregnace. Kůže je kůže a ta časem stárne. Aby měla krásný stárnoucí vintage efekt, musíte se o ni starat. Jestliže kůže praskne, nebo se natrhne, odneste ji do opravy profesionálovi,“ říká Markéta Folberová, zakladatelka značky českých kožených kabelek FOLBEUR.
Nový komentář
Komentáře
dobré rady
Nové kabelky impregnačním sprejem už nestříkám, od té doby co nadělal na nové kabelce mapy, a to byl Collonil, žádný levný sprej z marketu. Kabelku jsem odnesla do brašnářství, kde mi paní poradila, ať to nejprve odnesu do obchodu. Popravdě jsem na ni hleděla, jestli něco nepožila, že mě s tím v obchodě vyhodí. Ale asi se stal zázrak, dali mi novou. Zůstala jsem u své krémové impregnace, sprej jsem nechala na sportovní boty, a to je na něm napsáno, že je na kůži. Většina kabelek měla fusak z netkané textilie, tak to v tom skladuju, když ji zrovna nenosim. Ale opravdu mám většinu kožených kabelek víc než 10 let, jen tu nejnovější asi 4 roky, tu mi koupil muž.
já radši plnou skřín kabelek než jednu
jj, já měla jednu koženou kabelku, kterou jsem si hýčkala a vydržela mi spoustu let, jen jsem ji nevycpávala a nechávala jen tak v regálu když jsem ji nenosila a ona opravdu se začala padat k jedné straně
Jak - kožená kabelka? Vždyť muselo umřít zvíře! A ne jedno! Nic tak, hezky plastovou kabelku. Jinak vám to nějaký potrhlý aktivista vyčte a následně postříká velice ekologickou barvou ve spreji.
Nechápu, že před takovou firmou prodávající kabelky ze zvířecí kůže dávno nebivakují nějací zavilí ochránci, řetězy připoutáni.
Osobně mám koženou kabelku zděděnou po pratetě. Minimálně 80 let, ale spíš víc, se o tu kabelku nikdo nestaral výše popsaným způsobem, a přece je stále použitelná.
Rozhodně bych se nechtěla stát sluhou své kabelky.
Proto si kožený kabelky nekupuji . Nechci mít jednu tašku na sto let.