kozackyKterá z vás neviděla alespoň dvakrát takřka kultovní film o novodobé Pygmalion – Pretty Woman. Chudá, krásná a ne zas tak úplně hloupá prostitutka (Julia Roberts) klofne krásného, bohatého a ne zas tak úplně citově okoralého milionáře (Richard Gere).

Děj ale není v tuto chvíli podstatný. Zaměřme se na kostýmy. V některých filmech je takřka nevnímáme, splývají s dějem, nijak zvlášť se neprosazují a po závěrečných titulcích už ani nevíme, kdo co měl na sobě. Ne tak v případě Pretty Woman. I když její „pracovní oděv“ zůstane ve stínu nóbl luxusních modelů, na co se zapomenout nedá, jsou nekonečně dlouhé štíhlé nohy v černých latexových kozačkách. Proklatě vysoké kozačky, z nichž provokativně vykukuje jen malý proužek kůže, se v devadesátých letech možná I díky tomuto filmu staly hitem. Ve světě.

K nám dorazily s několikaletým zpožděním (ostatně tak jako všechny trendy), zato masivně. Kozačky nad kolena – převážně semišové – tehdy zaplavily ulice. A protože byly nevalné kvality, za pár měsíců se proměnily v rozšmajdanou, vybledlou, od soli zmapovanou ostudu. Ale znáte to, když si něco oblíbíte, jste přesvědčena, že vám to sluší, nerada se s tím loučíte. A tak ty ostudy byly ještě hodně dlouho vidět i po té, co dávno byly out.

No vidíte, ani jsme se nenadáli, a jsou tu zpět. V kozačkách a la Pretty Woman si to opět štrádují modelky po molech, a protože i pokrok u nás šel dopředu, můžeme si je aktuálně koupit v obchodech.

kozacky

Ale kdo si je může dovolit?

Jednoznačně ženy a dívky s postavou Pretty Woman. Vysoké, štíhlé, s dlouhýma nohama a (co je hodně důležité) – mladé. Zdůrazňuji mladé, protože vysoké, štíhlé, dlouhonohé padesátnice v nich budou vypadat vulgárně a lacině. O tom kousku vykukujícího stehýnka ani nemluvě. 

Kdo na ně má ještě zapomenout?

To je snad jasné: Jednoznačně ženy s postavou, která je pravým opakem Pretty Woman. Malé, baculaté, s krátkýma nohama. Ale pokud je vaším cílem vypadat jako kocour v botách, nebo chcete jít na maškarní za mušketýra, nemohu nic namítat.

kozacky

Je to jen na vaší soudnosti.

Nosila jste vysoké kozačky, když přišly tenkrát do módy? A jak jste na tom dnes? Toužíte po nich? Máte na ně postavu?

Reklama