lekanicka-original.jpgFoto Shutterstock

Zdravotnické pomůcky

Standardní pomůckou je bezpochyby teploměr, ať už digitální nebo klasický skleněný s galiem, což je netoxická a ekologická alternativa rtuti. Chybět by však neměly ani jednorázové rukavice, bezoplachová dezinfekce a sada respirátorů zejména, pokud žijeme v početnější rodině a nechceme se vzájemně nakazit. Užitečné je mít po ruce i několik samotestů pro případ, že na sobě pozorujeme příznaky virového onemocnění. V případě včasného zachycení nemoci je totiž možné předejít jejímu těžkému průběhu. Další užitečnou pomůckou je oxymetr. Drobný přístroj, který pomáhá astmatikům a lidem s nemocným srdcem měřit hladinu kyslíku v krvi. Covid-19 je často provázen dýchacími obtížemi a s pomocí oxymetru snadno pomoci zjistíme, zda je naše hladina kyslíku v krvi v normě, nebo se blíží stavu ohrožení. Nejlevnější oxymetr lze pořídit už za částku okolo 100 Kč.
 
Vitamíny a léčivé přípravky

V rámci prevence nebo lehčího nachlazení se doporučuje užívat vitamín D, selen a zinek. Zatímco vitamín D působí protizánětlivě a protivirově, selen má pozitivní vliv na funkci řady enzymů, a tím zvyšuje obranyschopnost organismu. Zinek je nezbytný pro funkci imunitních buněk, a také snižuje výskyt infekcí v těle. Bohužel, ani jeden z uvedených vitamínů a minerálů neumí naše tělo samo produkovat, proto je musíme přijímat z potravy nebo doplňků stravy. Žádoucí jsou také ústní a nosní spreje obsahující cistu krétskou, rostlinu bohatou na polyfenoly, které tvoří bariéru virovým bílkovinám.

Pro případ horečky by v domácí lékárničce neměly chybět ani léky s obsahem paracetamolu, který působí proti zvýšené tělesné teplotě. A stejně jako v případě respirátorů, ani zde nezapomínáme na děti. Na běžný kašel a nachlazení je ideální lahodný jitrocelový sirup, který posiluje horní cesty dýchací a usnadňuje odkašlávání.

Zdroj informací: tiskové podklady, MUDr. Emilie Niedobová