Zkroce
ná hora je příběh dvou mužů začínající v 70. letech. Na hoře Brokeback se při práci seznámí kovbojové Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal). Vznikne mezi nimi milostný vztah a já si říkám, že kdyby šlo o vztah muže a ženy, byl by to jen zajímavý film s nádhernou texaskou přírodou.

 

Ale tak to není, a tak se dva muži rozcházejí, každý sám hledá své místo v životě a snaží se žít „normálním“ životem. Oba se ožení a mají děti. Tak přece správní kovbojové žijí...  

Je nakonec absurdní, že nejvíc komu oba muži ubližují nejsou oni sami, ale jejich manželky. Když někoho milujete, najdete si k němu vždy cestu a oni dva si ji k sobě také našli. Celých dvacet let stále hledají skulinu ve svém životě a utíkají od rodin do přírody, aby mohli být spolu. Společnost se snažila a možná i dnes trochu snaží určovat pravidla, jak by měla vypadat správná rodina, ale spíše ji tak rozvrací, než spojuje.

 

Proslulý režisér Ang Lee natočil příběh podle povídky Annie Proulx, která poprvé vyšla v časopise The New Yorker v roce 1997. Scénář čekal na natáčení celých sedm let a Lee se ho ujal s velkou citlivostí. 
 

Jednoho z kovbojů hraje Jake Gyllenhall, kterého jsem nedávno viděla hrát ve filmu Mariňák. Drsný americký voják je ve Zkrocené hoře jiný a pro mě bylo trochu těžké si uvědomit zcela odlišnou polohu. Chová se jinak, mluví jinak, pohybuje se jinak. Je tím, který je ve vztahu aktivnější a více živočišný. Režisér Ang Lee byl v tomto směru při natáčení velmi pečlivý a spolupracoval během filmu například s Joy Ellison specialistkou na výběr hlasů a přízvuků.

 

Příběh působí uceleně. Příroda dotváří děj, country hudba zvýrazňuje pocity a nahrazuje slova, kterých je ve filmu málo. Film se snaží, aby lidé pochopili, jak bylo složité se v minulosti odlišovat od ostatních. Jen nevím, zda se to zcela povedlo. Nesouhlasné názory společnosti ve filmu jsou jen minimální. Všem hercům sice uvěříte jejich smutek, který vzniká z toho, že společnost jako celek odmítá homosexualitu. Ale zdá se, že homosexualita vlastně v minulosti nebyl zase takový problém.  

O Zkrocené hoře se ve společnosti hodně mluví. Film získal již ocenění Zlatého lva na MFF v Benátkách či sedm nominací na Zlatý glóbus. Předpokládá se získání minimálně jednoho Oskara. Jenže…

Lepší cena pro film, a především celou společnost by podle mě byla, kdyby se o jakémkoli snímku mluvilo málo, protože ve společnosti by byl vztah dvou mužů či žen a ztvárnění na filmovém plátně něco zcela přirozeného, co nás nepřekvapuje a filmaře nedostává do rozpaků, zda takový příběh uchopit.

Zatím to tak není. A lidé příběhy, jakým je třeba Zkrocená hora, chtějí a jsou na něj zvědaví, jako na všechno, co je zakázané...


A doporučení pro vás? Zajděte na film, ať zjistíte, zda je pro vás již homosexualita něco přirozeného, nebo jste o ni schopni pouze hovořit, ale když se s ní osobně setkáte, jste v rozpacích.


Další materiály od společnosti BIOSCOP:

HERCI

REŽISÉR ANG LEE


ZKROCENÁ HORA

Premiéra:
                   2. března 2006             

Originální název:         Brokeback Mountain, USA 2005

Žánr:                           Drama

Přístupnost:                Nevhodný do 15 let

Režie:                                     Ang Lee                      

Scénář:                                  Larry McMurtry, Diana Ossana

Kamera:                                  Rodrigo Prieto

Hudba:                                    Gustavo Santaolalla

Hrají:                                     Jake Gyllenhaal (Jack Twist), Heath Ledger (Ennis Del Mar), Michelle Williams (Alma Beers Del Mar), Anne Hathaway (Lureen Twist), Randy Quaid (Joe Aguirre), Linda Cardellini (Cassie Cartwright)

Reklama