ok

Máte pocit, že výklenky jsou již pasé a v nových bytech již je nenajdete? Omyl. Architekti v nich opět našli zalíbení. Rovné stěny jsou nuda, výklenky dávají bytu dynamiku. Členitý prostor je mnohem atraktivnější a jeho účinek můžete zvýraznit i barvou.

Pod pojmem výklenek si možná vybavíte venkovskou chaloupku s prostorem ve zdi, kam se ukládaly potraviny nebo nádobí.  V každém případě to byl užitečný koutek, který byl nejen účelný, ale i velmi estetický, což oceňujeme hlavně dnes.

Jakékoliv přerušení rovné zdi je vítané. Oko se má na čem zachytit, takže naše pozornost se soustředí na místa, která mají co nabídnout. Výklenek, v němž jsou umístěny knihy, umělecké předměty, hezké nádobí, obrazy, prostě vše, na co chcete upozornit, plní mnohem lepší funkci než běžná knihovna, příborník nebo police. Výklenek je prostě něčím výjimečný a stojí za zvýraznění.

Může vzniknout záměrně jako stavební prvek, ale většinou jde o prostory, které nám nabízí třeba podkroví, místo pod schodištěm nebo zákoutí, kde se nachází nosná konstrukce. Vznikne tak kouzlo nechtěného, ale proč ho nevyužít ve vlastní prospěch?

Dopřejte mu pozornost pomocí barvy. Můžete zkusit buď odstíny jedné barvy s tím, že výklenek vymalujete tmavším odstínem a tím získá hloubku, nebo se pustíte do odvážnějšího řešení a troufnete si na odlišné barvy, které mezi sebou vzájemně ladí.

Podívejte se na některé ukázky a inspirujte se. Jak se vám líbí moderní výklenky? Máte doma podobný stavební prvek? Umíte ho využít? Napište nám.

Zdroj foto: Dulux.cz

Čtěte také:

Reklama