Více než třetina školáků v České republice před odchodem do školy pravidelně nesnídá a 17 % nic nejí dokonce až do oběda.

Jak jsou na tom vaše děti? Sedí ve škole s kručícím žaludkem nebo se stihly najíst? Děti by totiž snídat měly. Nastartuje se tak jejich den a doplní se úbytek tekutin po noční pauze.

svačina

I když ono se to dobře káže, ovšem hůře praktikuje. Určitě všichni známe obrázek rozespalých dětí, které jsou rády, že si vůbec stihnou vyčistit zuby a doběhnout do školy na osmou. A čím je dítě starší, tím je to horší, neboť starší dítě více ponocuje. Obrázek fungující usměvavé rodiny, která se sejde pohromadě u bohatě prostřeného snídaňově stolu, ta je v převážné míře opravdu jen v reklamách.

Co naděláme. Nazdaří-li se snídaně, od toho je tady svačina! A ta už by se u dětí rozhodně podceňovat neměla. Většina starostlivých rodičů svým ratolestem svačinku do školy připravuje, ovšem ne každá svačinka splní svůj účel. Možná zasytí, ale energii rozhodně nepřidá. A tu děti ve škole potřebují.

Nedávný unikátní celorepublikový průzkum vysledoval, že například tolik zdravé ovoce a zeleninku nosí do školy pouze 10 % školáků. Velké množství dětí stále preferuje různé sladkosti, ve velké míře také paštiky a salámy. Jejich častá konzumace se však podílí na zvyšování hladiny cholesterolu, kterou má podle průzkumu už 26 % žáků třetích tříd a 19 % žáků sedmých tříd. Hrozivé bylo zjištění, že 25 % dětí trpí vysokým tlakem, nehledě na věk a pohlaví. To vše vede k pozdějším srdečním onemocněním.

svačina

svačina„Riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění se nejvíce týká dětí, v jejichž rodině se již některá forma těchto onemocnění projevila,“ říká prof. MUDr. Aschermann, DrSc., předseda České kardiologické společnosti. „Rodiče by měli jít dětem příkladem, ale pokud sami nedodržují správné stravovací tyto návyky, lze více než s jistotou předpokládat, že tento přístup převezmou také jejich děti.“

Problém by mohly ještě v počátcích „zachránit“ školní svačinky. Dnes se nemusí balit do ubrousků, které se protrhnou obvykle už v aktovce. K dostání jsou přímo dětské svačinové boxy, a nebo postačí i obyčejná plastová krabička.

svačina

svačinaVedle správného stravování je třeba jako součást zdravého životního stylu dětí - zařadit také pravidelný pohyb. Ve školách splňují tuto funkci hodiny tělesné výchovy. Špatně se však cvičí žáčkovi s kručícím žaludkem nebo naopak žaludkem přesyceným sladkostmi a salámy. Dbejte u svých dětí na vyváženost stravy. Vykouzlete jim chutnou a zdravou školní svačinku. Třeba pak budou kouzelné i jejich školní výsledky.

Použitá citace: www.zdravavyziva.cz

Čtěte také:

 

Reklama