Není nad dobrý čaj. Víte ale, že kromě toho, že si na něm pochutnáme a zahřeje nás, poslouží i jinak? Poradíme vám, co s vyluhovanými sáčky, které po něm zůstanou. Rozhodně nepatří do koše. Tedy alespoň ne tak, jak myslíte!

Hnojivo pro květiny

čaj

Zelený čaj je koktejlem organických látek a živin. Užitek z draslíku, hořčíku, zinku, železa či dusíku a celé řady dalších vitamínů a antioxidantů budou mít také vaše květiny. Čajové lístky navíc neutralizují půdu a předávají jí část své mírné kyselosti.

Jak na to?

Přelijte použitý čajový sáček ještě jednou a vychladlým odvarem zalijte domácí zeleň. Zužitkovat ale můžete i samotný sáček s čajem. Opatrně jej zapravte do zeminy v květináči. Květina tak bude průběžně vyživována. Ale pozor, aby nezplesnivěly! Po týdnu je vyměňte za jiné.

Škůdcům nevoní

Hlodavci a hmyz prý nesnáší jejich pach a vezmou všechny své nohy na ramena.

Jak na to?

Usušené použité čajové sáčky nastražte do spíže, kuchyňské linky či skříní, ale i do míst, kudy se k vám domů stěhují. Abyste zesílili účinek, můžete je ještě pokapat esenciálním olejem. Například mátovým.

Pryč s mastnotou

V čaji se nacházejí látky, které pomáhají rozpouštět tuky. Pomohou vám tedy dostat mastnotu z nádobí.

Jak na to?

Natočte do mastných nádob horkou vodu a přidejte do nich použité čajové sáčky. Dopřejte jim čas na působení, ideálně přes noc. Jejich mytí by ráno mělo jít o poznání snáze.

Pohltí pachy

Čaj má schopnost vázat do sebe okolní pachy. Proto skvěle poslouží v ledničce, odpadkovém koši, ale i na toaletě vašich domácích mazlíčků či v botách. Použité čajové sáčky navíc dokážou vaše ruce zbavit pachu z cibule nebo ryb.

Jak na to?

Dobře usušte použité čajové sáčky a umístěte je dle potřeby. Do ledničky je vložte ideálně v misce. Kromě pohlcování zápachu budou zároveň i udržovat rovnováhu vlhkosti. Nad odpadkový koš je můžete zavěsit. Nezapomínejte je ale po několika dnech měnit.

Vyleští zrcadla i okna

Potřebujete se zbavit zamaštění skel a zrcadel, odstranit stopy po prstech a celkově jim dodat lesk? Dobře vám poslouží čajový odvar.

Jak na to?

Připravte si čajový odvar, nechte jej vychladnout a nalijte do rozprašovače. Po nastříkání danou plochu vyleštěte čistým hadříkem, který nepouští chloupky.

Svědčí pokožce

Čaj vám poslouží i jinak, než jen v domácnosti. Použité čajové sáčky dokážou zklidnit podrážděnou pokožku, ať už jde o zarudnutí, otoky pod očima, škrábance či bodnutí hmyzem. Pomáhají tělu poprat se se zánětem a podrážděním, redukují zarudnutí a otok.

čaj

Jak na to?

Vlhký čajový sáček dejte vychladit a na deset až patnáct minut přiložte na požadované místo. Pokožce svědčí i heřmánkové odvary.

Je libo antioxidační koupel?

Teplá čajová koupel je životabudičem pro vaši pokožku a odbourávačem stresu pro vaši mysl. Skvěle funguje zelený čaj obohacený o bylinky.

Jak na to?

Čajové sáčky vhoďte přímo do koupele a nechte chvíli louhovat. Další variantou je jejich zavěšení na kohoutek už při napouštění vody.

Jakmile z čajových sáčků vytěžíte maximum, vyhoďte je. Ale pozor! Ne do směsného odpadu. Patří do biodpadu, a to včetně papírových sítek.

Čtěte také:

Reklama