si za týden „táborničení“ vykouzlila naše čtenářka s nickem Milkagu. Na to by nebylo nic zvláštního, kdyby celá příhoda neměla opravdu kuriozní tečku. Ale víc prozrazovat nebudu, přišly byste o hodně

Pocházím ze severočeského Mostu. Za „totáče“ to byla jedna z nejhorších, nejzdevastovanějších oblastí naší republiky. Chemička, vypouštějící neustále nějaké vůně do ovzduší, jednou to byl sirovodík, podruhé amoniak. Dále povrchové doly, ze kterých neustále stoupala smradlavá mlha, potoky plné fenolů a dalších kalů, které do nich fabriky a  hlubinné doly vypouštěly.

Žili jsme v tom odéru tolik let, že už jsme to ani necítili. Nejhorší byl ale popílek, který vypouštěly z vysokých komínů místní početné hnědouhelné elektrárny. Ten prach se usazoval na všem, takže jste jeden den očistili nábytek a druhý den jste to mohli dělat znova.

Jednou o prázdninách, někdy začátkem 70. let, jsem odjela jako praktikantka na dětský tábor asi 20 km od města Mostu. Chatičky byly rozesety na palouku uprostřed Krušných hor, tedy ve vyšší nadmořské výšce, než průmyslová města Most a Litvínov. Tábor byl jen týdenní, počasí krásné, jen nebylo kde se koupat a ani dost primitivní umývárny ( pouze se studenou vodou) nás ke každodenní očistě těla zrovna nelákaly. Jako praktikantky (rozuměj puberťačky) jsme využívaly každou možnou chvilku k opalování. Za pár dnů jsme byly hnědé jak od Jadranu.

Týden uběhl jako nic a už se jelo domů. Těšila jsem se, jak všem kamarádkám vytřu zrak svým  krásně tmavým opálením. Po příjezdu domů opravdu všichni mé mořské opálení obdivovali. Nemohla jsem se dočkat, až se večer vykoupu a pak vyrazím do města v bílém oblečení, aby mé opálení hezky vyniklo. Užívala jsem si vanu plnou teplé vody a voňavé pěny. Asi už tušíte, pointu příběhu. Po téhle koupeli a pořádném vydrhnutí mé krásné opálení zmizelo jak mávnutím kouzelného proutku. No, trochu jsem se přece jen opálila, ale byl to jen slabý odvar. Ty elektrárenské komíny jsou vysoké proto, aby se popílek rozptýlil co nejdále a když foukal východní vítr, všechno se snášelo na vrcholky Krušných hor.

No, na večerní promenádu jsem si vzala radši něco tmavšího.

Milkagu

Milá Milkagu, tak to byl opravdu překvapivý závěr, i když se dal tušit

Text nebyl redakčně upraven

Reklama