Blíží se Vánoce a atmosféra dobra a pohody, kterou občas naruší stresy se sháněním dárků, nás pomalu, ale jistě zamotávají do svých sítí a my se s radostí necháváme unášet na vlnách adventu až ke břehům Vánoc. Tyto časy jsou záležitostí lásky, pohody a všeobecného dobra, a jak jinak se do nich ponořit, než-li skrze naivní pohádku?

  

V těchto dnech máte příležitost spatřit novinku z Disneyovy dílny s názvem Kouzelná romance. Nejedná se však o typickou disneyovku, ale spíše tak trochu o parodii na Disneyho svět pohádek. Celý příběh začíná naprosto obvyklým způsobem. Na zprvu kreslené scéně se objeví krásná naivní princezna žijící se zvířátky ve stromovém domečku, která sní o dokonalém princi, jenž si ji odveze na zámek. Na druhé straně království vládne zlá a zákeřná královna Narissa se svým nevlastním synem Edwardem. Ten je přesvědčen, že jeho osudem je přemoci zlého obra a zachránit překrásnou princeznu Giselle a vzít si ji za ženu. Tento plán ale zlá královna nemůže snést, a tak vymyslí záludný plán. Nechá Edwarda, aby svoji vyvolenou Giselle dovedl domů, a pak ji strčí do studny. Jenže naneštěstí do kouzelné studny.

 

Giselle pádá temnotou, až se propadne přímo kanálem na Time Square v New Yorku. A tak začíná pořádná šlamastika, kdy se krásná naivní princezna ocitne v krutém, nepřátelském městě, a navíc jakožto živá bytost. Edward se nehodlá se ztrátou své princezny smířit, a tak do studny skočí za ní. To stejné udělá i královnin podlý sluha Nathaniel a omylem i mluvící veverčák Pip. Všichni se tak zhmotní v reálném světě a vydávají se vstříc neznámému.

 

Giselle bloudí ulicemi New Yorku ve svých princeznovských šatech, až narazí na roztomilého právníka a svobodného otce Roberta. Ten jí podá pomocnou ruku a pomůže jí s nástrahami New Yorku. Princ Edward je na tom podobně. Toulá se městem v marné snaze najít svoji princeznu. To se mu samozřejmě nakonec podaří, ale to už do reálného světa lidí zavítá jeho nevlastní matka a je odhodlána zbavit se Giselle. Jak tato kouzelná romance se dvěma sladkými muži dopadne, se nechte překvapit. :-)

 

Kouzelná romance rozhodně není jen další nudnou pohádkou, kdy krásná princezna přemohla zlo a žila se svým úžasným princem až na věky věků. Je to naopak nečekaně vtipná záležitost, rafinovaně využívající kontrastu dvou totálně odlišných světů a lidí, kteří v nich žijí. Celý film je protkán zpěvem, tancem a především vtipnými scénkami, takže když budete vycházet z kina, budou vás bolet tváře od smíchu.

 

Herecké obsazení se rovněž vydařilo. Amy Adamsová se role křehké princezny ujala vskutku bravurně a James Marsden v roli prince předvádí úžasné herecké výkony, stejně jako ostatní herci. Bez pochyb zde najdete pár nedomyšlených věcí, jako že princ jí ve fastfoodu, a přitom vůbec nemůže vědět, jak si objednat a zaplatit vzhledem k ostatním jeho nevědomostem dříve zmíněným. Je možné, že stejně jako někteří recenzisté tyto detaily a přehnanou naivitu nespolknete. Já osobně si ale film oblíbila a velice ráda si ho zařadím ke svému pohádkovému repertoáru, který si rituálně pouštím každý rok. Takže proč nevzít děti, pohodlně se neusadit v kině, které je navíc od 6. 12. do 12. 12 jen za 50 Kč, a na chvíli se nechat hýčkat atmosférou Vánoc v podobě mile vtipné pohádky?   

Reklama